Polowanie na czarny bez

O licznych leczniczych właściwościach czarnego bzu wiedzieli nasi pradziadkowie. Zbierali zarówno kwiaty jak i owoce, po czym sami tworzyli z nich ‘leki’.

Kwiaty czarnego bzu m.in: wzmacniają system immunologiczny, działają napotnie przyspieszają przemianę materii, unieszkodliwiają wolne rodniki, działają oczyszczająco na organizm, łagodzą ból głowy, wzmacniają układ krwionośny i stabilizują krwiobieg, działają moczopędnie.

Nauka wyjaśniła, że kwiaty czarnego bzu zawierają szereg substancji, którym zawdzięczają swoje właściwości, m.in.:  olejki eteryczne, flawonoidy, flawonole, glikozydy flawonolowe, sterole, garbniki, triterpeny, cholinę, kwasy fenolokarbonowe.

Dziś, gdy leki z koncernów farmaceutycznych dostępne są na wyciągnięcie ręki, tracimy tę wiedzę i potrzebę jej praktycznego wykorzystania. Łykamy syntetycznie tworzone specyfiki, zamiast korzystać z tego co daje natura. Skoro naturalne 'leki' dostępne są nieodpłatnie, dlaczego by nie wybrać się na spacer i nie zebrać chociażby porcji kwiatów czarnego bzu, żeby przyrządzić z nich np. syrop na przeziębienie.

To może być świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną poza centrum handlowym!

Kwiaty czarnego bzu kwitną od maja do lipca. Najkorzystniej zbierać je o poranku, po zniknięciu rosy. Miejsce zbioru jest również bardzo istotne! Krzewy usytuowane z dala od ciągów komunikacyjnych i innych źródeł zanieczyszczeń, będą najlepszym wyborem. Przy zbiorze koniecznie zwróćmy uwagę czy na baldachach nie ma mszyc.

Na takie ‘polowanie‘ zabierzmy nożyczki bądź ostry nóż. To ułatwi odcinanie kwiatów od krzewu bez konieczności łamania i niszczenia gałązek. Pamiętajmy również by dać szansę rozwoju każdej roślinie i znalazłszy krzew bzu nie pozbawić go wszystkich kwiatostanów.

Zebrane kwiaty po oczyszczeniu możemy ususzyć- w ciepłym przewiewnym miejscu lub w piekarniku w temperaturze ok.40 stopni Celsjusza. Tak ususzone przydadzą się do pysznej i aromatycznej herbaty.

Świeże kwiaty dają nam większe pole do popisu. Możemy je po umyciu i osuszeniu wykorzystać do zrobienia syropu na jesienne osłabienie. Bądź też przyrządzić pyszną nalewkę o niepowtarzalnym smaku, która zachwyci naszych gości. Z kwiatów możemy przygotować również ocet, który pomoże przy przeziębieniach, problemach żołądkowo-jelitowych, kłopotach z pęcherzem, reumatyzmie, wzmocni system odpornościowy.

Świetnym sposobem na wykorzystanie kwiatów czarnego bzu jest ich usmażenie w cieście naleśnikowym. Pyszności!

 

 

Źródło: poradnikzdrowie. pl

Sieci społecznościowe

Tagi