
Co ma wpływ na nasz nastrój i samopoczucie ?
To Serotonina, która nazywana jest hormonem szczęścia lub hormonem dobrego samopoczucia i nastroju, a także hormonem miłości.
Powstaje z egzogennego (niewytwarzanego przez organizm) aminokwasu – tryptofanu – należącego do rodziny tryptamin.
To od serotoniny zależy, czy sygnał układu nerwowego będzie w stanie dotrzeć do wszystkich zakątków ciała. Zbyt niski poziom serotoniny zaobserwowano nie tylko u osób z depresją, ale także u ludzi nadmiernie agresywnych.
Hormon ten odpowiada między innymi za proces:
- trawienia,
- regulację ciśnienia krwi i jej krzepnięcia,
- utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała,
- proces dojrzewania i odnowę komórkową całego organizmu.
- ma wpływ na nasze odczuwanie bólu (wysoki poziom serotoniny = wysoki próg bólowy). Niedobor serotoniny powoduje,że częściej dopadają nas migreny.
Niemałe znaczenie dla naszej sfery psychicznej – dzięki niej jesteśmy w stanie odczuwać przyjemność oraz euforię. W ciągu dnia to szyszynka jest głównym miejscem syntezy serotoniny (w nocy zachodzi w niej produkcja melatoniny).
Serotonina jest produkowana wtedy, gdy jesteśmy wystawieni na światło słoneczne (lub na jego odpowiedni substytut). Pomyśl o codziennych spacerach.
Właściwy poziom tego neuroprzekaźnika pomaga człowiekowi zachować dobry nastrój i odpowiednią motywację, ponieważ reguluje on nastroje i elastyczność emocjonalną.
Brak serotoniny może spowodować:
- apatię,
- dekoncentrację,
- spadek tętna i temperatury ciała,
- ciężkie zaburzenia snu,
- skłonności do obżarstwa i depresję.
Osoby z depresją i nadwagą posiadają niski poziom serotoniny. Nadwaga powoduje,że nie jesteś w stanie zadowolić się normalnym pod względem wielkości posiłkiem.
Nie są to jednak wszystkie problemy, jakie spotykają ludzi z niedoborem tego hormonu – są oni bardziej impulsywni i mają większe trudności w kontrolowaniu swojego zachowania w obliczu zagrożenia. Pojawia się u nich większe prawdopodobieństwo uzależnienia w przyszłości od narkotyków (pobudzają wydzielanie serotoniny).
Co zawiera serotoninę?
- Kwasy Omega 3
- kurczaki,
- indyki,
- ryby,
- orzechy,
- sery,
- fasola,
- jajka,
- ryby
- awokado,
- soja,
- nasiona słonecznika.
Nadmiar serotoniny może powodować jednakże zahamowanie procesu powstawania kości, skąd pozostaje jedynie krok do osteoporozy. Może być także przyczyną jadłowstrętu, braku apetytu.
Dobrego nastroju
John Mark Linden