Poważna nauka: prawie połowa ludzkości może być zarażona wirusem, który sprawia, że głupiejemy

Odkrycie „wirusa głupoty” , który normalnie występuje w algach, ogłoszono w piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences: „Chlorowirus ATCV-1, obecny w jamie ustnej człowieka, jest związany ze zmianami funkcji poznawczych u ludzi i myszy” – czytamy.

Tym, co szokuje, jest fakt, że wirus ów zmienia ekspresję genów w komórkach mózgu u ludzi, przez co ci gorzej sobie radzą z testami zdolności poznawczych, rozpoznawaniem obrazów czy orientacją przestrzenną.

Według badaczy, zmieniana jest ekspresja genów odnosząca się do plastyczności synaps, uczenia się, pamięci i reakcji immunologicznej na wirusy. Innymi słowy, ATCV-1 ogranicza sprawność mózgu i osłabia odporność organizmu. I sprawia wrażenie dosyć rozpowszechnionego: jego obecność stwierdzono u 40 spośród 90 dotychczas zbadanych osób.

Skądinąd, to fascynujące odkrycie. Jeśli często zastanawialiście się, czemu tylu ludzi wokół was wydaje się być ograniczonymi intelektualnie, to teraz wiadomo, że może się za tym kryć wirus, który zmienia funkcjonowanie neuronów.

Mamy wreszcie naukowe wyjaśnienie dla swych obserwacji. Połowa populacji może być „zarażona głupotą”, upośledzającą myślenie, pamięć i świadomość. Wirus nie działa jednak w pojedynkę. Pomaga mu fluor w wodzie, niszcząca mózg rtęć ze szczepionek na grypę czy rozpuszczające mózg, telewizyjne reality show.

W zasadzie, wirus może być bardzo istotny dla amerykańskiej gospodarki. Zarażeni nim ludzie wydają pieniądze na losy na loterię, ubezpieczenia od utraty komórki czy syntetyczne witaminy dla dzieci z dodatkiem aspartamu. Bez pomocy tego wirusa, dużą część gospodarki czekałby zastój, a sprzedaż popularnych napojów sportowych spadłaby prawie do zera.

Jeśli następnym razem ktoś ci zarzuci, że zachowujesz się jak idiota, odpowiedz: „Ej, ja przynajmniej jestem zarażony wirusem głupoty! A jaka jest twoja wymówka?”.

 

Na podst. Real science: Almost half the population may be infected with a mysterious virus that makes people stupid, Mike Adams, Health Ranger

Zdjęcie: © Depositphotos.com/clearviewstock

Sieci społecznościowe

Tagi