Probiotyki mogą pomóc kontrolować ciśnienie krwi

Jest wiele innych strategii, które są równie ważne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, a często nawet ważniejsze. Na jedną z nich zwraca uwagę nowe badanie: chodzi o utrzymanie równowagi flory jelitowej.

Jeśli flora jelitowa jest zaburzona, znacznie rośnie ryzyko chorób serca, a także wielu innych chronicznych problemów ze zdrowiem. Dlatego nie dziwi odkrycie badaczy, że probiotyki, znane też jako dobre bakterie, mogą poprawić kontrolę ciśnienia krwi.

Naukowcy zanalizowali 9 randomizowanych, kontrolowanych badań (co uznaje się w badaniach za „złoty standard”) i stwierdzili, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi, które spożywają probiotyki znajdujące się w takich produktach, jak jogurt i mleko, odnoszą z tego zdecydowane korzyści.

Przeciętnie, w porównaniu z przyjmowaniem placebo, spożywanie probiotyków prowadziło do obniżenia skurczowego ciśnienia krwi (górny wynik) o 3,56 mmHg, a rozkurczowego (dolny wynik) o 2,38 mmHg.

Wydaje się, że aby wywołać taką poprawę, trzeba przyjmować codziennie przynajmniej100 mld bakterii, tworzących kolonie. A przy tym, korzyści zauważono tylko u tych, którzy spożywali probiotyki przez co najmniej 8 tygodni.

Badacze piszą: „Obecna metaanaliza sugeruje, że spożywanie probiotyków może poprawić ciśnienie krwi w sposób umiarkowany, z potencjalnie większymi efektami, jeśli podstawowe ciśnienie jest podwyższone, przyjmuje się wiele różnych gatunków bakterii, czas interwencji to ≥8 tygodni albo zażywana dawka dzienna wynosi ≥1011 [100 mld] jednostek formujących kolonię”.

 

Na podst. Probiotics May Help Control Blood Pressure, Health Wire

Sieci społecznościowe

Tagi