Problemy z wątrobą? Poznaj bylicę boże drzewko!

Bylica boże drzewko to wieloletnia krzewinka, występująca w stanie naturalnym w Azji Mniejszej i Europie Południowej. W Polsce bywa sadzona w parkach na grzędach roślin bylinowych i na obwódkach kwietników, a czasem uprawiana do celów farmaceutycznych na plantacjach.

Do celów leczniczych zbiera się w lipcu lub sierpniu zakwitające szczyty pędów i suszy w suszarniach naturalnych w miejscach zacienionych i przewiewnych lub suszarniach ogrzewanych w temperaturze do 35stopni.

Napary z ziela bylicy bożego drzewka stosuje się najczęściej w schorzeniach wątroby, połączonych z niedostatecznym wydzielaniem żółci, a także w zastoju żółci w pęcherzyku i drogach żółciowych, ponadto w stanach skurczowych dróg żółciowych.

Napary służą też jako lek gorzki, pobudzający wydzielanie soków trawiennych w niedokwaśności, bólach brzucha, braku łaknienia i odbijaniu. Pomocniczo zaleca się je w stanach zapalnych błon śluzowych żołądka i jelit, mało nasilonej biegunce, drobnych krwawieniach z naczyń włosowatych przewodu pokarmowego oraz owrzodzeniu jelita grubego. Napar stosuje się także przeciw glistom i owsikom u dzieci.

Ziele bylicy wchodzi w skład różnych przetworów homeopatycznych, stosowanych w stanach zapalnych gruczołów chłonnych i błon śluzowych, stanach zapalnych jelita grubego, odmrożeniach I i II stopnia oraz w pierwszym okresie trądziku różowatego.

Ziele bożego drzewka jest bardzo wartościowym surowcem leczniczym, zbyt rzadko u nas stosowanym, który w pełni zasługuje na rozpropagowanie.

Napar z bożego drzewka: zalać 1 łyżkę rozdrobnionego ziela 1 szklanką wody wrzącej i naparzać pod przykryciem 15-20 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić po 1/4- 1/3 szklanki 2-3 razy dziennie na 30 min przed jedzeniem jako środek żółciotwórczy, żółciopędny, poprawiający trawienie i przywracający apetyt. Napar ten można również stosować zewnętrznie do płukania gardła i do okładów.

Nalewka z ziela bożego drzewka: 50 g ziela zalać 250 ml alkoholu 70%. Pozostawić w ciemnym miejscu na 14 dni, co pewien czas wstrząsając. Następnie przecedzić. Ziele wycisnąć i połączyć obie frakcje, po czym przesączyć. Nalewkę przechowywać w butelce ze szkła ciemnego, gdyż światło niszczy składniki lecznicze we wszystkich przetworach. Pić 15- 30 kropli w kieliszku wody na 30 min przed posiłkiem 3 razy dziennie jako lek żołądkowy, poprawiający trawienie lub po 40 kropli do 1/2 łyżeczki w kieliszku wody jako lek żółciotwórczy i przeciwskurczowy.

Zioła żółciopędne: zmieszać po 50 g ziela bożego drzewka i kwiatów kocanki oraz po 25 g ziela drapacza lekarskiego, kwiatów lub ziela krwawnika, owoców kminku i rozdrobnionego kłącza tataraku. Zalać 1 i 1/2 łyżki ziół 2 szklankami wody gorącej i gotować pod przykryciem 2-3 min. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie przed jedzeniem jako łagodny środek przeciwskurczowy, żółciopędny i przeciwzapalny na drogi żółciowe, pobudzający także wydzielanie soków trawiennych i ułatwiający przyswajanie pokarmów.

Kąpiel wzmacniająca: zmieszać po 25 g ziela bożego drzewka, ziela nostrzyka, kwiatów lipy i kwiatów lub ziela krwawnika. Całość zalać 3 l wody wrzącej i pozostawić na 15 min. Przecedzić do wanny. Odcedzone zioła umieścić w woreczku płóciennym, zawiązać i zanurzyć w wannie wypełnionej do 1/3 objętości wodą o temp. 38°C. Czas kąpieli 10-20 min. Stosować 1-2 razy w tygodniu. Kąpiel jest zalecana rekonwalescentom po wirusowym zapaleniu wątroby i innych ciężkich schorzeniach, zwłaszcza osobom w starszym wieku. Jest to kąpiel wzmacniająca i uspokajająca.

Zanim zastosujesz bylicę boże drzewko skonsultuj się z lekarzem.

 

 

Źródło: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 

Sieci społecznościowe

Tagi