Przeciwkrwotoczna iglica

Iglica pospolita to jednoroczna lub dwuletnia roślina osiąga ok. 10 – 50 cm wysokości z łodygą szorstko owłosioną, gałęzistą. Liście pierzastosieczne. Liliowe kwiaty zebrane w 5 – 10-krotne kwiatostany. Kwitnie od kwietnia do września. Owocem jest. rozłupka od nasady zwijająca się w spiralkę, która wkręca owoc w ziemię. Pospolity chwast polny i przydrożny.

Surowcem leczniczym jest ziele. Zawiera ono garbniki, kwasy organiczne, kofeinę, cholinę, histaminę i sole mineralne, prowitaminę A, cukry, witaminę C i K.

Wykazuje działanie przeciwkrwotoczne oraz przeciwskurczowe. Wyciąg z iglicy stosuje się przeciw krwotokom wewnętrznym oraz skurczom – przede wszystkim w bolesnemu miesiączkowaniu.

W medycynie ludowej używano iglicy jako środka moczopędnego i przeciwreumatycznego. Ponoć skuteczny bywał przy przeziębieniach, zapaleniach płuc i chorobach gardła. W wywarze z iglicy kąpało się dzieci cierpiące na skazę białkową. Jest to również dobry środek wiatropędny – przydatny dla osób cierpiących na wzdęcia. Nalewką na wódce przemywa się trudno gojące się rany.

Wyciąg: 1 stołową łyżkę suszonego ziela zalać półtorej szklanki wrzątku i pozostawić pod przykryciem na noc. Przecedzić i pić 4 razy dziennie po 50 g.

 

 

Źródło: herbae.pl

 

Sieci społecznościowe

Tagi