Przetrwanie przyjaźni

Jestem optymistką, jeśli chodzi o związki międzyludzkie, a zwłaszcza o przyjaźń. Pewnie słyszałeś ponure przewidywania dotyczące przyjaźni – przyjaźń znika, ludzie nie mają już przyjaciół, którym mogliby zaufać, coraz więcej osób jest samotnych.

Jednak przyjaźń wcale nie znika, lecz zmienia się i przystosowuje do zmieniającego się świata. Ludzie odkrywają nowe sposoby łączenia się z innymi. To prawda – dzisiaj trudniej znaleźć partnera do gry w kręgle, ale łatwiej spotkać kogoś, z kim można pogadać, ponieważ istnieje dużo więcej sposobów, w jakie możemy ze sobą rozmawiać.

Kiedy byłam dzieckiem, zwykło się mówić, że ludzie cierpiący na choroby przewlekłe żyją w zamknięciu. Dzisiaj można żyć w zamknięciu, a mimo to nie czuć się odrzuconym ani samotnym. Mam przyjaciół, których znam wyłącznie z rozmów prowadzonych za pośrednictwem poczty elektronicznej, a którzy są mi równie bliscy jak koleżanka, z którą mieszkałam w akademiku, i bez porównania bliżsi niż mój sąsiad.

Pragnienie budowania i utrzymywania związków z innymi jest jednym z nieodłącznych elementów natury ludzkiej. Naczelne są istotami społecznymi, a u ludzi cecha ta jest rozwinięta w największym stopniu. Nawiązywanie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich pochłania ogromną ilość naszych zasobów umysłowych. Potrafimy na pierwszy rzut oka rozpoznać twarze tysięcy osób; z równą łatwością przypominamy sobie, czy lubimy każdą z nich. Wystarczy nieco więcej wysiłku, żeby wydobyć z pamięci inne przydatne informacje na temat większości tych osób   jak się nazywają, jaki zawód wykonują, czy też w jakich okolicznościach je poznaliśmy. Przez całe życie gromadzimy i przechowujemy informacje o konkretnych osobach, dzięki czemu – jeśli kiedykolwiek znowu się z nimi spotkamy – będziemy wiedzieli, jak się zachować. Przechowujemy nawet informacje o ludziach, których nigdy nie spotkaliśmy i nigdy nie widzieliśmy ich twarzy.

Gromadzenie informacji dotyczących innych ludzi jest czymś, co robimy bez szczególnego  przygotowania, a jedyną nagrodą jest przyjemność, jaką czerpiemy z tej czynności. Nasza świadomość nie musi nas do tego zachęcać, mówiąc nam, ze pewnego dnia takie informacje mogą nam się przydać. Ludzie, których nigdy wcześniej nie spotkaliśmy, w przyszłości mogą odegrać w naszym życiu ważną rolę. Mogą zostać naszymi partnerami handlowymi albo pracodawcami. Naszymi kochankami albo rywalami.

Albo po prostu naszymi przyjaciółmi.

 

Judith Rich Harris

 

Źródło: Co napawa nas optymizmem, czyli dlaczego jest dobrze a będzie lepiej, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot- Warszawa 2009

Sieci społecznościowe

Tagi