Przyjaźń i zdrowie

Podtrzymywanie trwałych przyjaźni sprawia, że żyjemy dłużej.

Wiele poważnych badań potwierdza, że silne wsparcie społeczno-towarzyskie dodatnio wpływa na nasze zdrowie i długość życia. Natomiast samotność i brak takiego wsparcia dają skutek odwrotny. Niektórzy badacze uważają przyjaźń za swego rodzaju „towarzyską szczepionkę”, która sprzyja zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu. Jednak różnice kulturowe sprawiają, że jest ona trudna do zdefiniowania.

W Niemczech bardzo ceni się lojalność. Od przyjaciół wymaga się, że będą pomagać, kiedy tylko mogą. Niemcy zazwyczaj zawierają nieliczne, bliskie przyjaźnie, które jednak często trwają bardzo długo. Rosjanie również mają niewielu bliskich przyjaciół, ale relacje z nimi są bardzo emocjonalne. W Azji i na Bliskim Wschodzie przyjaźń ma bardziej stonowany charakter, lecz cechuje się dużym wzajemnym szacunkiem.

Badania pokazują, że bliskie przyjaźnie zdarzają się coraz rzadziej. Aż 25% Amerykanów twierdzi, że poza rodziną nie mają żadnych, naprawdę zaufanych osób. Mieszkańcy USA w coraz częściej traktują rodzinę jako główną „siatkę bezpieczeństwa”, a mniejsza liczba przyjaciół negatywnie wpływa na ich psychiczne samopoczucie.

Prawdziwa przyjaźń zaspokaja różne potrzeby. Najważniejsze są w niej uczciwość, zaufanie, szacunek, lojalność czy bezinteresowność. Według Biblii, przyjaźń to forma miłości. Przynależność do organizacji religijnych czy społecznych to dobra okazja, by zdobyć nowych przyjaciół, którzy pomagają radzić sobie z problemami i zachęcają do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Niestety, ciężkie warunki ekonomiczne sprawiły, że wielu z nas boleśnie przekonało się, ilu ma prawdziwych przyjaciół. Związane z tym poczucie izolacji i odrzucenia jest jednym z ważniejszych czynników, wpływających na pogorszenie się zdrowia psychicznego i wzrost liczby samobójstw.

 

Na podst. FRIENDSHIP AND HEALTH, Tom LeDuc, World Life Expectancy

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi