Rola intuicji w podejmowaniu decyzji handlowych

Rzadko miewam przebłyski intuicji, ale gdy już są, zawsze okazują się trafne. Większość tych przeczuć jest związana z wzorcami rynkowymi, których doświadczyłem, i które przeanalizowałem. Są to momenty, w których wszystko, co zaobserwowałem, nagle wskakuje na swoje miejsce. Zamiast poszczególnych danych, zaczynam widzieć wzór.

Co ciekawe, intuicja nigdy nie odzywa się wtedy, kiedy specjalnie szukam pomysłu na rynek. Wzorzec musi się objawić samoistnie.

Zdaje się, że ma to jakiś związek z działaniem mózgu. W pewnym badaniu części uczestników podano środki uspokajające. Ci, którzy je dostali, gorzej od pozostałych radzili sobie z zadaniami pamięciowymi. Za to lepiej im szło tworzenie nowych związków skojarzeniowych – czyli działanie oparte na przeczuciach.

Naukowcy wysnuli hipotezę, że w procesie uczenia się uczestniczą dwa różne systemy mózgowe: bezpośredni, bazujący na pamięci i rozumowaniu, i pośredni - bazujący na mechanizmie nagrody. Osłabienie bezpośredniego systemu uczenia się, poprzez użycie środka uspokajającego, dało badanym większy dostęp do intuicji.

Oczywiście, zażywanie podejrzanych substancji nie jest jedynym sposobem otwarcia się na przeczucia. To samo można osiągnąć poprzez rozluźnienie się, medytację i ćwiczenia w skupianiu uwagi. Z mojego doświadczenia wynika, że przebłyski intuicji przychodzą po okresach pilnego obserwowania rynku: intuicyjna, twórcza synteza następuje po głębokiej analizie.

Czy traderzy mogą zoptymalizować działanie intuicji za pomocą treningu? Przypuszczam, że to możliwe, ale tylko, jeśli tradycyjne szkolenie z zakresu analizy fundamentalnej i technicznej poszerzy się o naukę wyciszania umysłu, by ułatwić syntezę.

 

Na podst. The Role of Intuition in Trading Decisions, Brett Steenbarger, TraderFeed

Sieci społecznościowe

Tagi