Rozmiar ma znaczenie!

Większe kieliszki do wina stanowią zachętę do spożywania potencjalnie niebezpiecznych ilości wina – twierdzą profesorowie Cambridge University.

Profesor Theresa Marteau z Uniwersytetu Cabridge,  uważa że rozmiar kieliszków do wina wzrósł o prawie 600% w ciągu 3 stuleci! Twierdzi, że taka sytuacja jest bodźcem do picia większych ilości tego trunku.

Jak donoszą badania profesor Marteau, kieliszki do wina pochodzące z ok.1800 roku (znajdujące się w Ashmolean muzeum w Oxfordzie), mają średnią pojemność 65ml. Natomiast, aktualnie dostępne na rynku, nowoczesne szkło do wina osiąga średnią pojemność 450ml.

Profesor Marteau stwierdza, że momentem w którym nastąpił największy skok jeśli chodzi rozmiary szkła do wina przypada na lata 90-te XX wieku, kiedy to spożywanie tego winogronowego trunku stało się bardziej powszechne.

Dorosłym nie zaleca się picia więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo. Jest to ilość odpowiadająca siedmiu kieliszkom wina o pojemności 175 ml.

Wyniki badań zespołu prof. Marteau sugerują, że wiele osób pije więcej z powodu większych kieliszków i przyjmuje dwie porcje alkoholu każdego dnia. Takie podświadome zachęcanie dorosłych do spożywania większych ilości alkoholu sprawia, że stają się oni bardziej narażeni na negatywne konsekwencje wynikające z jego spożywania na przestrzeni kilku kolejnych lat, w tym raka, chorób serca i wątroby.

 

 

Na podst.: Size DOES matter: Bigger wine glasses are encouraging us to drink potentially dangerous amounts

Sieci społecznościowe

Tagi