Schodząc na manowce

Pięć zachowań, które często występują łącznie, a przy tym każde z nich może przynieść ci wiele rozczarowań.

Wielkie marzenia: w ich przypadku, celem nie jest konsekwentne dążenie do zmian lub praca o istotnym znaczeniu. Jest nim wielki przełom, bycie gwiazdą i zmienianie świata. Już nie wystarcza posiadanie 1000 prawdziwych fanów. Wielki marzyciel chce wypełniać nimi stadiony w każdym mieście.

Złe nawyki przy pracy: przeskakiwanie z projektu na projekt, oczekiwanie, aż nadejdzie wena, gra na zwłokę, ignorowanie życiowych lekcji i powtarzanie w kółko tych samych pierwszych kroków...

Szukanie dróg na skróty: po co męczyć się długą drogą, kiedy można znaleźć krótszą i szybszą? Szybko wzbogacić się, np. uzyskując dostęp do informacji poufnych. Musisz wszystko mieć natychmiast.

Myślenie loteryjne: to jest odmiana szukania dróg na skróty, ale z pomocą szczęścia. Jakaś osoba, organizacja, jakiś czarodziej z Krainy Oz w magiczny sposób ziści wszystkie twoje pragnienia.

Brak samoświadomości: żyjesz we własnej ułudzie, że, w gruncie rzeczy, jesteś klasą samą dla siebie, a wszyscy krytycy, których zastrzeżenia udaje ci się odrzucać, są w błędzie.

Tak dla zabawy, wyobraź sobie kogoś, kto stanowi przeciwieństwo wszystkich tych pięciu cech zachowania. Kogoś, kto koncentruje się na wykonywanej pracy, nieustannie dążąc do doskonałości, krok po kroku wykonując swoje zadania, ciesząc się z małych zwycięstw i zdobywając po jednym fanie naraz. I cały czas analizując, co to znaczy „zrobić coś lepiej”.

Trudno wyobrazić sobie osobę z lepszymi szansami na dokonanie zmian.

 

Na podst. Meandering toward nowhere special, Seth Godin, sethgodin.typepad.com

Sieci społecznościowe

Tagi