Lwie serce - ziele serdecznika

Serdecznik pospolity, zwany także lwie serce, lwi ogon, gęsia stopa, to pospolita roślina, która dziko rośnie na przydrożach, rumowiskach, suchych pastwiskach, zwłaszcza na stanowiskach słonecznych i bogatych w wapń. Swoją łacińską nazwę – Leonurus – lwi ogon (leon - lew i eura - ogon) serdecznik zawdzięcza budowie liści. Serdecznik pospolity kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są są wargowe, o charakterystycznej budowie dla rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) – górna warga jest różowa i owłosiona na brzegach, dolna jest cętkowana, purpurowo-biała z żółtym odcieniem. Serdecznik pospolity tworzy silne kłącze, z którego wyrastają czworokanciaste, owłosione łodygi od 30 do 100 cm wysokości. Liście serdecznika są szaroowłosione i wyrastają naprzemianlegle na długich ogonkach, na końcach są zaostrzone.

Serdecznik lekarski  to roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest ziele serdecznika (Herba Leonurii cardiacae) – są to ulistnione pędy wraz z kwiatami. Ścina się je na początku kwitnienia i suszy, a następnie przyrządza napary. Ziele serdecznika zawiera terpeny, flawonoidy, garbniki, glikozydy, saponiny, kwasy organiczne, a także sole wapnia, potasu, krzemu i inne.

Ziele serdecznika wykazuje słabe działanie nasercowe (stosowany jest przy łagodnych schorzeniach sercowo-naczyniowych) oraz uspokajające, działając na centralny i wegetatywny układ nerwowy. Ma także właściwości przeciwskurczowe, które wykorzystuje się w łagodzeniu objawów bólu brzucha, wzdęciach, zaburzeniach trawienia i przy bolesnym miesiączkowaniu. Napar stosowany jest także zewnętrznie do przemywania ran.

 

 

Klasztorna mieszanka ziołowa Serce - właściwości ziół i owoców wchodzących w skład kompozycji mogą wspomóc pracę serca. Owoce i zioła mogą działać także odprężająco i relaksująco.

Głóg ma działanie rozkurczające naczynia wieńcowe serca. W postaci naparu stosuje się go przy nadciśnieniu, nerwicy, bezsenności, dolegliwościach wieku starczego oraz w leczeniu po zawale mięśnia sercowego.

Ziele bukwicy zawiera min. duże ilości garbników, witaminę C oraz prowitaminę A. Napary ziela bukwicy wspomagają pracę układu krążenia. W stanach nerwowych i lękowych działa uspokajająco.

Ziele serdecznika zwiększa wydolność mięśnia sercowego, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, poprawia krążenie krwi.

Składniki: owoc głogu, kwiat głogu, ziele bukwicy, ziele serdecznika, ziele krwawnika, szyszki chmielu, płatki róż, liść pokrzywy.

Sposób parzenia: 2 łyżeczki ziół na 250 ml, zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 10-15 minut. Pić 1-2 razy dziennie.

 

Źródło: www.rosliny.urzadzamy.pl

Źródło: produktybenedyktynskie.com

Sieci społecznościowe

Tagi