Sposób na uporczywy kaszel

Podbiał od długiego czasu jest stosowany jako środek przeciwkaszlowy, wskazuje na to także jego botaniczna nazwa „Tussilago”, która powstała z połączenia dwóch łacińskich słów „tussis” (kaszel) i „ago” (wypędzam).

Liście podbiału są znanym od dawna i cenionym lekiem przy przeziębieniach, anginach, zapaleniach błon śluzowych jamy ustnej oraz w zapaleniach krtani. Osłaniają one błony śluzowe, zmniejszają tym samym ich podrażnienie w przeziębieniach, co łagodzi uporczywy kaszel. Powodują zwiększoną produkcję wydzieliny śluzu w drogach oddechowych i pobudzają ruchy rzęsek nabłonka oddechowego, co ułatwia oczyszczanie się i dezynfekcję dróg oddechowych. Ponadto związki czynne z liści podbiału działają rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli i ułatwiają przepływ powietrze w drogach oddechowych. Związki zawarte w kwiatach podbiału mają silniejsze działanie rozkurczowe na oskrzela niż liście.

Leczenie podbiałem powinno trwać nie dłużej niż 6 tygodni.

Łagodząca kaszel herbata z podbiałem

2 łyżeczki liści podbiału zalać 1 filiżanką wrzącej wody, pozostawić na 10minut do zaparzenia, a następnie odcedzić. Przy suchym, drażniącym kaszlu wypijać 2-3 razy dziennie 1 filiżankę małymi łykami, możliwie długo przetrzymując napój w gardle.

Źródła: Klasztorna apteka. Zioła ojca Kiliana,Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008.

Krześniak Leszek Marek, Apteczka ziołowa, Wyd. ”Sport i turystyka”, Warszawa 1987

Sieci społecznościowe

Tagi