Starzy i spłukani, czyli 6 wymówek, żeby nie oszczędzać na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę może się wydawać niemożliwe, zwłaszcza jeśli twoje rachunki piętrzą się pod sufit. Jednak, choć dziś ponosisz różne koszty, wcale to nie znaczy, że nie powinieneś planowo przygotować się na przyszłość. 

Wiele osób nie bierze sobie tej prawdy do serca i sięgają po rozmaite wymówki. Oto siedem najczęściej spotykanych.

  1. Nie mam wystarczająco dużo pieniędzy.

Jeśli jest to twoje najczęstsze wytłumaczenie, musisz wiedzieć, że inwestowanie w emeryturę wcale nie wymaga dużo pieniędzy. Potrzebna jest za to cierpliwość i konsekwencja. Większość planów emerytalnych (np. 401 (k)), pozwala odkładać niewielkie kwoty.

  1. Jest jeszcze mnóstwo czasu.

Ani się spostrzeżesz, jak będziesz stary, siwy i bez grosza. Im dłużej będziesz odwlekać moment, kiedy w końcu zaczniesz odkładać na emeryturę, tym trudniej będzie ci na nią zaoszczędzić. Pamiętaj, że większość twych pieniędzy pochodzić będzie nie ze środków, które zainwestowałeś, ale z odsetek, zysków kapitałowych i dywidend.

  1. Inwestowanie jest zbyt skomplikowane.

Niewątpliwie, może ono sprawiać pewien kłopot osobom, które nigdy tego nie robiły, ale zawsze możesz się nauczyć i spróbować. W przypadku planów emerytalnych 401(k) wystarczy zresztą telefon do administratora, który pomoże ci wybrać kilka funduszy inwestycyjnych, tak by były odpowiednio zdywersyfikowane. Jest też wiele różnych firm, dzięki którym, oszczędzanie na emeryturę wraz z wybranym funduszem inwestycyjnym nie będzie trudne.

  1. I tak jest już za późno.

Im dłużej będziesz wymyślał  nowe usprawiedliwienia, tym później zaczniesz odkładać na emeryturę i tym mniej będziesz miał pieniędzy, kiedy w końcu, nieuchronnie się na niej znajdziesz. Liczy się tu każdy dolar, więc trzeba zacząć tak szybko, jak to możliwe. Mniej wydając i więcej oszczędzając, unikniesz tego, że będziesz musiał pracować do później starości. Jeśli jednak zacząłeś oszczędzać późno, to upewnij się, że wybrałeś plan emerytalny, który odpowiada twojej sytuacji.

  1. Boję się giełdy.

Zmienność na giełdzie potrafi przestraszyć, jednak jest kilka sposobów, by złagodzić stres. Inwestowanie w nisko kosztowe fundusze indeksowe, zamiast w te operujące aktywnie, sprawi, że ewentualne straty będą jedynie wynikiem ogólnej sytuacji na giełdzie, a nie złych decyzji menedżerów. Należy również pamiętać o dostosowaniu alokacji aktywów, aby uwzględniała więcej funduszy specjalizujących się w instrumentach o stałym przychodzie, takich jak obligacje czy renty dożywotnie.

  1. Nie mam dostępu do planu emerytalnego za pośrednictwem pracodawcy.

Choć dostęp do planów emerytalnych, takich, jak 401(k) i 403(b), do których można dołączyć w pracy, jest znacznie łatwiejszy (zwłaszcza jeśli twój pracodawca dorzuca się do składki), są też inne sposoby, by taki plan zrealizować. Otwarcie IRA lub indywidualnego konta emerytalnego jest bardzo proste. Można też ustalić, że wpłaty na nie będą pobierane automatycznie.

Odkładanie na emeryturę czasami wcale nie jest proste, ale nie powinieneś odwlekać tego w nieskończoność. Może w tej chwili wydaje ci się to nieistotne, ale na pewno zmienisz zdanie, będąc 60-latkiem, który, dzięki zaoszczędzonym przez całe życie pieniądzom, bez lęku spogląda w przyszłość. 

Na podst. Old and Broke: 7 Excuses People Make For Not Saving For Their Retirement, Enemy of Debt 

Sieci społecznościowe

Tagi