Stwórzcie własną Dolinę Krzemową

Finlandia: działa tu dynamiczny klaster, wyspecjalizowany w grach komputerowych, napędzany głównie przez studentów. Uniwersytet Aalto hołubi programistów, projektantów i inne talenty, a jego program Startup Sauna pomaga obiecującym startupom. Od 2010 r. skorzystało z tego 126 firm, które zebrały łącznie ok. 37 mln dol. Dziś ponad 200 startupów zajmuje się grami, eksportując 90% produkcji. W latach 2012-2013 przychody branży gier wzrosły o 260%. Tylko w 2013 roku stworzyła 1 tys. miejsc pracy i zarobiła 1,5 mld dol. W kolejnych latach następuje też pokaźny przyrost zatrudnienia - ponad 10%.

Holandia: 4,5 roku temu rząd, wraz z IBM (dostawca mocy przetwarzania danych) oraz grupą małych i średnich lokalnych firm (budowniczowie i dostawcy komponentów) uruchomił w miasteczku Dwingeloo Holenderski Instytut Radioastronomii. Projekt łączy akademików i biznes, a celem jest budowa największego na świecie radioteleskopu. Chodzi o przetwarzanie i analizę radioaktywnych fal odbieranych przez 2 mln anten, aby do 2020 r. zmapować wszechświat. Może to też przyspieszyć transformację krajowej kultury nowych technologii.

Hongkong: korzysta na kulturze biznesowej wolnej od korupcji. Firmę można założyć w 2 dni, podatki są niskie i jest mnóstwo współdzielonej przestrzeni do pracy. Finansowany przez władze Cyberport Incubation Program dostarcza kapitał startupom, zapewnia dostęp do infrastruktury, szkolenia z przedsiębiorczości, technologii itd. W efekcie, liczba przedsiębiorców w ciągu ostatnich 3 lat potroiła się.

Singapur zbiera owoce reform, obejmujących też rządowe granty i zachęty podatkowe, by przyciągnąć zagraniczne inwestycje w sektor technologiczny. W latach 2002-2009 powstało tu 11 tys. startupów. Serwis społecznościowy Bubble Motion (obecnie Bubbly) przez pierwsze 2 lata pozyskał 20 mln użytkowników (prawie 2 razy tyle, co, w podobnym czasie, Facebook czy Twitter).Wśród jego inwestorów są wpływowe firmy z Doliny Krzemowej.

Chiny kontynentalne: Alibaba, debiutując na giełdzie, zebrała 25 mld dol. – najwięcej w historii IPO. Ambicją jej założyciela jest kwitnący „ekosystem” wokół głównej siedziby firmy w Hangzhou. W 2013 r. obecni i byli pracownicy Alibaby oraz jej udziałowcy wstrzyknęli do lokalnej gospodarki ponad 6 mld dol. We współpracy z Uniwersytetem w Zhejiang i Fudi Startup Incubator Centers wzniecili istną gorączkę startupową.

 

Na podst. Make Your Own Silicon Valley, Ross Buchanan, Project Syndicate

Zdjęcie: © Depositphotos.com/brancaescova

Sieci społecznościowe

Tagi