Szczupli zarabiają więcej

W czasie odchudzania główną motywacją jest szczupła sylwetka. Kobiety, które są na diecie powinny mięć na uwadze również względy finansowe. Najnowsze badanie pokazują prostą zależność: mniej ważysz - więcej zarabiasz

Naukowcy z University of Florida i London Business School zbadali związek pomiędzy masą ciała, a zarobkami. Badania wykazały, że kobiety, które są szczuplejsze zarabiają więcej od ich krągłych koleżanek.

Kobiety z nadwagą rocznie zarabiają o 9 tys. dolarów mniej niż ich szczupłe koleżanki - wyliczają naukowcy. Jeszcze mniejsze wynagrodzenia otrzymują bardzo otyłe kobiety. Ich roczne straty, w stosunku do szczupłych koleżanek, mogą wynosić nawet 19 tys. dolarów.

"Te spostrzeżenia są zgodne z badaniami, które pokazują, że kreowany przez media wizerunek bardzo szczupłej kobiety, uznawany jest za ideał kobiecości. To powoduje, że ludzie uznają taką sylwetkę za normę. Co więcej, oczekują od innych kobiet, że będą spełniały one te normy kobiecej atrakcyjności" - tłumaczą Timothy A Judge i Daniel M Cable, autorzy badania.

W lepszej sytuacji są panowie. Oni bez obawa mogą przybierać na wadze, ale nie za dużo. Badania wykazały, że wynagrodzenie szczupłych mężczyzn, którzy przytyją wzrasta. Jednak, gdy lekka nadwaga zaczyna przybierać rozmiary chorobliwej otyłości, podobnie jak w przypadku pań, wynagrodzenie zaczyna się zmniejszać.

Raport opublikowany został w "Journal of Applied Psychology".

 

Sieci społecznościowe

Tagi