Szokujące spojrzenie na finanse, które zmieni twoje życie

Pewnego dnia przyjrzałem się swojej alokacji aktywów i zauważyłem, że nie wszystkie z nich brałem wcześniej pod uwagę. Wiem, to nie jest szczególnie ekscytujące odkrycie, ale należy do tych, które mogą wywrzeć głęboki wpływ na nasze finanse.

Wcześniej, kiedy, zastanawiałem się nad alokacją swych aktywów i swoją tolerancją ryzyka, brałem pod uwagę tylko inwestycje. To był problem, z którym natychmiast należało zrobić porządek. Dlaczego?

Zarządzanie ryzykiem jest bardzo ważną częścią panowania nad własnymi finansami. Jeśli dobrze alokuje się aktywa, w oparciu o osobistą tolerancję ryzyka, zdecydowanie spada prawdopodobieństwo, że poniesie się straty, jeśli inwestycje zaliczą chwilowy spadek. Ale zacznijmy od tego, czym właściwie jest alokacja aktywów.

Jest ona podziałem posiadanych aktywów według różnych typów inwestycji. Koncept, jaki stoi za alokacją, to rozłożenie aktywów tak, aby pasowały do wielkości ryzyka, jakie chcemy podjąć, żeby uzyskać określony przedział zwrotów. Zazwyczaj, alokację aktywów odnosi się do sytuacji, gdy inwestujemy w różne klasy papierów, np. w akcje, obligacje itp.

Jeśli jednak nieco podrasujemy tę definicję, będziemy mogli zobaczyć swoją alokację w odniesieniu do wszystkich aktywów, jakie mamy. To było właśnie ćwiczenie, jakiego potrzebowałem, aby się upewnić, że posiadane aktywa pasują do mojej tolerancji ryzyka. Rezultat takiego ćwiczenia może zaszokować i sprawić, że na nowo przemyślimy to, jak alokujemy swoje pieniądze.

Na potrzeby ćwiczenia będziesz potrzebować listy wszystkich swoich aktywów wraz z ich wartością. Jeśli chodzi o te, na które wziąłeś pożyczki, będzie ci też potrzebna informacja, ile jeszcze musisz spłacić. Spisz aktywa, które są „wolne i czyste". Następnie, zrób listę kwot kapitału, jaki posiadasz w przypadku każdego aktywa obciążonego długiem (obliczasz taką kwotę, odejmując od wartości aktywa sumę związanych z nim zobowiązań).

Pogrupuj wszystko wedle kategorii, takich jak samochody, nieruchomości, gotówka, obligacje, akcje itd. Teraz zobacz, jaki procent twoich aktywów ogółem stanowi każda z tych klas aktywów. Czy to, co otrzymałeś, jest dla ciebie szokiem?

Jeśli chodzi o mnie, stwierdziłem, że moja alokacja aktywów jest dużo bardziej konserwatywna, niż bym chciał. Papiery inwestycyjne trzymałem w proporcji 90% akcji i 10% obligacji. Jednak kiedy do kogoś dociera, że ma także gotówkę, samochody i nieruchomości, widzi, że akcje i obligacje stanowią znacznie mniejszą część całkowitej alokacji.

Zobaczyłem, że duża porcja aktywów to kapitał zawarty w naszym domu i kamienicy z lokalami na wynajem. Nigdy nie myślałem, że mogłoby to tak zepchnąć w dół listy nasze akcje i obligacje.

Byłem też lekko wstrząśnięty, gdy uświadomiłem sobie, że tak istotny kawałek naszej alokacji aktywów to samochody. To było dość przygnębiające, gdyż wiedziałem, iż auta będą tracić na wartości.

Jeśli i ciebie zszokowało, jak dużą część twojej alokacji aktywów stanowią samochody, może zdecydujesz się sprzedać swoje auto albo kupić wysokiej jakości, używany wóz, zamiast luksusowego SUV-a, którym teraz jeździsz. Jeżeli zdumiało cię, jak dużą część twej alokacji stanowi gotówka, możliwe, że zainwestujesz nieco więcej w akcje, obligacje czy nieruchomości.

A jeśli nieruchomości okazały się „za duże", jak na twoje poczucie komfortu, może zamienisz dom na mniejszy albo sprzedasz budynek, w którym wynajmujesz lokale. Pamiętaj: twoja alokacja aktywów powinna pasować do twojej ogólnej tolerancji ryzyka.

 

 

Na podst. A Shocking Look At Your Finances That Will Change Your Life, Lance Cothern , Money Manifesto

 

Sieci społecznościowe

Tagi