Sztuka zdobywania wysokich prowizji

Wielu ludziom nie chce się uczyć na tyle, aby móc inwestować i oszczędzać na własną rękę. Wolą dać sobą pokierować komuś, kto przyjdzie i powie: „Powinieneś inwestować i oszczędzać. Hej, mam coś w sam raz dla ciebie!”.

To „coś” może się okazać funduszem z opłatą z góry, ubezpieczeniem na życie, rentą dożywotnią, jakimiś niepłynnymi papierami (np. strukturyzowanymi) itp.

Aby uniknąć wpadki, można skorzystać z usług planisty finansowego, pobierającego stałą stawkę. Gorzej, jeśli suma, którą chcemy zagospodarować, jest tak mała, że ta stawka wydaje się za wysoka.

Wtedy wielu uznaje, że pozostaje im już tylko pomoc sprzedawcy pobierającego prowizję.

Żeby uzyskać porządną prowizję, sprzedawany produkt musi być:

1) długoterminowy (pozwala to emitentowi produktu na zapłacenie sprzedawcy wysokiej prowizji, ponieważ rozkłada koszt na czas trwania kontraktu)

2) niepłynny (nie można go łatwo przehandlować albo rezygnacja z niego wiąże się z dodatkową opłatą).

Oczywiście, kupiec z czasem może się zorientować, że otrzymał nie to, czego potrzebuje, ale taka jest cena za niechęć do pewnego wysiłku. Dlatego apeluję, abyście jednak nauczyli się tyle, by móc zadbać o swoje finanse albo zatrudnili planistę, który pobiera tylko stałą stawkę.

Unikajcie maklerów, którzy chcą agresywnie zarządzać waszymi rachunkami (zarabiając na prowizjach) albo wciskać wam któreś z wcześniej wspomnianych produktów (zarabiając na prowizjach). Niech planista skonstruuje dla was portfel tanich ETF-ów, a jeśli chcecie samodzielnie indeksować, to podzielcie portfel równo między indeksy SPY i AGG, i okresowo dodawajcie fundusze, aby utrzymać odpowiedni rozmiar pozycji. Nie będzie to może najlepszy portfel, lecz z czasem powinien dać lepsze wyniki, niż przeciętny rachunek.

I jeszcze jedno: chcecie kupować ubezpieczenia? Niech będą proste. Wraz ze stopniem skomplikowania rosną prowizje i wydatki. Opłaca się to tylko bogaczom, którzy, poprzez złożoność, mogą zaoszczędzić na podatkach.

 

Na podst.The Art of Extracting Large Commissions From Investors, David Merkel, ValueWalk

Sieci społecznościowe

Tagi