Szukaj wielu możliwych rozwiązań

Optymiści odnoszą sukcesy nie tylko dlatego, że uważają siebie za ludzi, którzy potrafią rozwiązywać problemy, ale także dlatego, że zawsze mają w głowie cały arsenał alternatywnych rozwiązań. Kiedy jedno nie daje rezultatu, wybierają po prostu kolejną opcję.

Odyseja Homera zawiera piękną scenę, opisującą, jak zmartwiony syn Odyseusza obawia się, że jego ojciec nigdy nie powróci z wojny. Wówczas Pallas Atena pociesza go tymi słowami, które w potocznym języku brzmiałyby tak: “Twój ojciec nie pozostanie już długo na wygnaniu...Zaufaj Odyseuszowi, on zawsze potrafi znaleźć jakiś sposób”.

Jest to bardzo trafny opis charakterystycznych cech wszystkich upartych optymistów. Optymiści zawsze znajdują wyjście z sytuacji. Nie przestają próbować, eksperymentować, szukać. I w końcu okazuje się, że któryś z tych eksperymentów poskutkuje. Odyseusz powraca do domu, aby przepędzić zalotników swojej żony i przywrócić jedność w rodzinie. Jest to chyba największy “powrót” w całej literaturze.

Spójrzmy teraz na analogię bardziej nam współczesną. Gdy na boisku piłki nożnej widzimy cofanie się graczy na własne pole, jesteśmy świadkami taktycznej defensywy dającej możliwość silnego kontrataku. Jest to w rzeczywistości lekcja ćwiczenia alternatyw. Zawodnicy w ułamku sekundy zmieniają kierunek biegu, szukając luki w, pozornie niemożliwej do przerwania, linii obrony – krótko mówiąc, poszukują alternatywnych rozwiązań. Ta elastyczność przystosowania się do sytuacji jest cechą charakterystyczną ludzi sukcesu we wszystkich dziedzinach życia.

Młody człowiek o nazwisku James Whistler był kadetem w West Point, a chciał zostać zawodowym oficerem. Nie potrafił jednak zdać egzaminu z chemii i w końcu usunięto go z uczelni. Nie oglądając się za siebie, zajął się...malarstwem i został jednym z najbardziej cenionych artystów swojej generacji. Whistler mówił, że gdyby krzem był gazem, on z pewnością zostałby wielkim generałem, ale gdyby został generałem, nie namalowałby takich znanych obrazów, jak “Biała dziewczynka” czy “Matka artysty” i wielu z najwspanialszych w świecie akwafort.

Julio Iglesias był zawodowym piłkarzem w Madrycie, dopóki jego kariery nie przerwał wypadek samochodowy, po którym ponad rok leżał sparaliżowany na szpitalnym łóżku. Los chciał, że pielęgniarka przyniosła mu gitarę, by pomóc mu zabić jakoś dłużący się czas. I mimo, że Julio Iglesias nie miał żadnych planów związanych z muzyką, został gwiazdą muzyki pop.

Tomasz Edison, w swych pracach nad wynalezieniem żarówki, wykonywał eksperyment za eksperymentem, mimo że nie przynosiły one żadnych rezultatów. “Nie denerwuj się - mówił do swego zniechęconego współpracownika – nie jesteśmy na złej drodze. Teraz znamy co najmniej tysiąc rzeczy, które na pewno nie działają, a więc jesteśmy już dużo bliżej tych, co będą działać”.

 

Źródło: Alan Loy McGinnis, Potęga optymizmu, Wydawnictwo Palabra

Sieci społecznościowe

Tagi