Ta witamina może uratować twój mózg

W badaniu tym u 658 starszych osób, które na początku nie cierpiały na demencję, mierzono poziom witaminy D w organizmie. Po upływie 5,5 roku okazało się, że demencja rozwinęła się u 171 członków tej grupy, z czego u 102 badanych stwierdzono pełnoobjawową chorobę Alzheimera. Analizy udowodniły korelację ryzyka wystąpienia tych zmian z niskim poziomem witaminy D. Nawet jej umiarkowany niedobór miał związek ze 53% wzrostem zagrożenia jakakolwiek formą otępienia. W przypadku tych, u których stwierdzono „ostry niedobór”, ryzyko demencji rosło o 122%.

Dr David Llewellyn z wydziału medycznego Uniwersytetu Exeter, który kierował tym badaniem, powiedział w wywiadzie dla ScienceDaily:

„(…) współzależność była dwa razy silniejsza, niż się spodziewaliśmy. (…) to, co stwierdziliśmy, jest bardzo zachęcające i nawet jeśli skorzysta na tym niewielka liczba ludzi, implikacje dla zdrowia publicznego będą ogromne, zważywszy na niszczycielską i kosztowną naturę demencji”.

Szacuje się, że na świecie żyją 44 mln osób z Alzheimerem. Miliard ludzi ma niski poziom witaminy D, co wystawia ich na duże ryzyko tej choroby i generalnie demencji. To każe myśleć o prewencji, zwłaszcza że, jeśli chodzi o tego rodzaju schorzenia, nie ma na razie szczególnie skutecznych terapii.

To naukowe odkrycie jest nie tylko silnym argumentem na rzecz badań przesiewowych pacjentów pod kątem poziomu witaminy D, ale także włączenia tej witaminy do rutynowych procedur, związanych z zachowaniem zdrowia mózgu osób w każdym wieku.

 

Na podst. The Vitamin That May Save Your Brain, David Perlmutter

Sieci społecznościowe

Tagi