Rozmaryn na poprawę pamięci

Badania przeprowadzone prze naukowców z Uniwersytetu Northumbria (Wielka Brytania) wykazały, że zapach rozmarynu poprawia zdolność zapamiętywania wydarzeń, jak również zadań, które mają być ukończone w określonym czasie. W badaniach przeprowadzonych na 66 osobach  naukowcy chcieli się dowiedzieć, czy zapach rozmarynu może poprawić pamięć. Dodatkowo, olejek eteryczny ma wiele wspaniałych właściwości terapeutycznych oddziałujących na różnorodne systemy w ludzkim ciele.

Naukowcy wywnioskowali, że osoby, które wdychały aromat rozmarynu, doświadczyły poprawy pamięci. Dr Mark Moss – autor badań – zwrócił uwagę, że jego zespół skupił się bardziej na pamięci prospektywnej – rodzaju pamięci, która obejmuje zdolność ludzi do zapamiętywania wydarzeń, które mają nastąpić w przyszłości, jak również ich zdolność do zapamiętywania zadań, które mają ukończyć w określonym czasie. Współautor badań – Jemma McCready – dodała, że odkrycia ich badań mogą mieć znaczący wpływ na leczenie osób z zaburzeniami pamięci.

W ich badaniach uczestnicy byli poproszeni o wykonanie zadań pamięciowych. Jedna grupa wykonywała zadania w pokoju wypełnionym zapachem rozmarynu, podczas gdy inna grupa pracowała w odizolowanym pokoju bez tego zapachu. Wyniki pokazały, że ci którzy wdychali zapach olejku lepiej wykonali swoje zadania, które angażowały pamięć prospektywną niż ci, którzy nie wdychali tego aromatu.

Wiele wcześniejszych badań sugerowało już, że zapach rozmarynu może poprawiać procesy poznawcze u zdrowych dorosłych osób oraz zwiększyć ich zdolność do zapamiętywania wydarzeń, jak również zadań, które muszą ukończyć. W czasach starożytnych olejek eteryczny używany był przy takich okazjach, jak śluby i pogrzeby oraz był palony w szkołach, aby uchronić uczniów przed zawrotami głowy i osłabieniem mózgu.

Poza zwiększeniem pamięci prospektywnej, rozmaryn posiada wiele innych poprawiających zdrowie korzyści. Dla przykładu, niektórzy używają go do masażu lub kąpieli jako środek posiadający właściwości antyseptyczne, antyoksydacyjne oraz ściągające. Pomaga on również suchej i dojrzałej skórze produkować więcej jej własnych naturalnych olejów. Podobnie, może to pomóc tym osobom, które tracą włosy i mają problemy z łupieżem.

Olejek eteryczny rozmarynu może również złagodzić ból reumatyczny i ból mięśni oraz poprawić słabe krążenie. Pomaga także w trawieniu oraz poprawia apetyt.

Osoby, które doświadczają bólu gardła, mogą dodać rozmaryn do inhalatora, aby ulżyć w takich problemach.

 

 

Na podst. Rosemary's aroma may enhance memory and health, Sandeep Godiyal, naturalnews.com

Sieci społecznościowe

Tagi