To, jak podejmujesz decyzje, wiele mówi o tym, czy jesteś szczęśliwy

Jedni chcą tego, co najlepsze. Drudzy – tego, co wystarczająco dobre. Dr Barry Schwartz ze Swarthmore College w Pensylwanii opracował test sposobu podejmowania decyzji, w którym im więcej zbierze się punktów, tym większym jest się maksymalistą. Ludzie przeważnie plasują się gdzieś pośrodku, bo różne decyzje podejmują na różne sposoby.

Schwartz z kolegami zbadał, jaką pracę wybierają studenci ostatniego roku 11 amerykańskich uczelni. Maksymaliści zaczynali od takiej z płacą o 20% wyższą, niż w przypadku usatysfakcjonowanych, ale byli z pracy mniej zadowoleni.

„Maksymaliści podejmują dobre decyzje i kończą, czując się z nimi źle. Usatysfakcjonowani podejmują dobre decyzje i kończą, czując się z nimi dobrze” – mówi Schwartz.

Nic nie wskazuje, by jedni czy drudzy dokonywali gorszych wyborów. Usatysfakcjonowani też mają wysokie standardy, lecz są od maksymalistów szczęśliwsi. Ci ostatni częściej stwierdzali, że są przygnębieni i niezbyt zadowoleni z życia.

Im ktoś starszy, tym mniejszy z niego maksymalista. To pomaga wyjaśnić, dlaczego z wiekiem zwykle czujemy się szczęśliwsi…

 

Na podst. How You Make Decisions Says a Lot About How Happy You Are, Elizabeth Bernstein, The Wall Street Journal

Sieci społecznościowe

Tagi