Tolerancja ryzyka zależy nie tylko od wieku

Nie rozumiem dlaczego w funduszach z datą docelową króluje założenie, że alokacja aktywów uzależniona jest tylko od tego, ile inwestor ma lat. Jest przecież więcej zmiennych wpływających na tolerancję ryzyka i alokację aktywów, niż tylko data planowanego przejścia na emeryturę.

Na przykład:

Jak stabilny jest twój dochód? Osoba, która jest pewna swej stabilnej płacy i pracy, może podjąć większe ryzyko, niż ta, która może stracić pracę w każdej chwili albo ma wynagrodzenie w formie prowizji.

Jakie inne aktywa posiadasz? Jeśli masz bardzo duży fundusz awaryjny, nieuwzględniony w twoim portfelu inwestycyjnym, możesz podjąć większe ryzyko. Czy w razie potrzeby możesz liczyć na pomoc rodziny? Weźmy dwóch młodych inwestorów. Jeden pochodzi z biednej rodziny i wie, że na 100% nie dostanie od nikogo pomocy finansowej, jeśli straci pracę. Inny pochodzi z górnej klasy średniej i wie, że Bank Mamy i Taty zapewni mu awaryjne finansowanie. Ich tolerancja ryzyka jest bardzo różna.

Jakie masz doświadczenie inwestycyjne? Przeżyłeś kiedyś bessę? Dopóki tego nie doświadczysz, powinieneś założyć, że źle na nią zareagujesz. Jeśli twój portfel jest niewielki w stosunku do wszystkich twych aktywów, możesz bardziej sobie pozwolić na błędy (np. sprzedaż w pobliżu dna). Jeżeli stawka w twoim przypadku jest dużo większa, a przy tym nigdy nie przeżyłeś bessy, powinieneś rozważyć mniej ryzykowną alokację.

Czy oczekujesz wyższych zwrotów z bardziej ryzykownego portfela? Dla niektórych ryzyko jest za duże, a ewentualna wygrana nie jest warta podejmowania go. Albo, jak to ujął Bill Bernstein, jeśli już odniosłeś sukces, to po co dalej ryzykować?

 

Na podst. More to Risk Tolerance Than Just Age, Oblivious Investor

Sieci społecznościowe

Tagi