Uczta dla włosów

Jeśli zastosowałeś moje rady na temat olejów, na pewno używasz do smażenia już tylko olej kokosowy z pierwszego tłoczenia. Jest to jedyny olej, który pozostaje stabilny w wysokiej temperaturze, nie jełczeje i nie przekształca się w trujące związki – nawet po podgrzaniu.

Ale olej kokosowy świetnie działa na nas nie tylko wewnętrznie. Ten cud natury można wykorzystać także na skórę i włosy. Oto, jak korzystać z dobrodziejstw oleju kokosowego.

Włosy piękniejsze niż u księżnej Kate

Stosując poniższe rady, możesz uzyskać włosy piękniejsze niż ma księżna Cambridge i oszczędzić fortunę na kosmetykach. Zobaczysz, że nawet, jeśli Cię stać, nie będziesz chodzić do najlepszych salonów fryzjerskich ani kupować nowej maseczki Kérastase z kawiorem, którą za ciężkie pieniądze promowano w „Elle”.

Te luksusy zostawisz dla niedoinformowanych albo zbyt leniwych, aby czytać dobre (i darmowe) newslettery. Jak mawiała moja babcia, „kto nie ma głowy, ten ma… portfel”.

Sekret maharani

Czy zauważyłeś, że wiele Hindusek ma miękkie i lśniące włosy, tak puszyste, że mogą je nosić rozpuszczone jak luźną kaskadę spływającą po całych plecach? Nie wszystkie z nich to maharani – żony maharadżów, ale każda z nich zna ten sekret. Od tysięcy lat Hinduski smarują włosy olejem kokosowym z pierwszego tłoczenia, a nowe badania naukowe odkryły przed nami tajniki tego cudownego produktu.

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jako jedyny przenika do łodygi włosa

Szczególna właściwość oleju kokosowego polega na tym, że składa się on w 50% z  kwasu laurynowego. Ten kwas silnie wiąże się z włóknami pojedynczego włosa i łączy je ze sobą, co nadaje włosom zarówno giętkość, jak i wytrzymałość. Kwas laurynowy ma też niską masę cząsteczkową i proste łańcuchy, więc jest zdolny do przeniknięcia do wnętrza włosa.

Oleje zwykle używane w produktach kosmetycznych (drogo sprzedawanych przez producentów), nie mają takiej zdolności. Gotowe kosmetyki z olejem kokosowym faktycznie zmiękczają i nabłyszczają włosy, ale dlatego, że otaczają każdy włos od zewnątrz. Natomiast nie przenikają do włókna włosa i nie dają długotrwałych efektów jak w przypadku stosowania naturalnego oleju kokosowego.

Najlepszy dla włosów porowatych i tlenionych

Zdolność oleju kokosowego do przenikania do włókien włosa przy jednoczesnym zmiękczeniu go i wzmocnieniu jest szczególnie korzystna dla osób o włosach porowatych (Afrykańczyków) i tych, którzy odbarwiali włosy chemicznie.

Instrukcja obsługi

Jeden z filmów na YouTube (pt. Coconut Cream Natural Relaxer – part 1) prezentował nowe zastosowanie oleju kokosowego do włosów i odniósł oszałamiający sukces. Dziś moda na olej kokosowy rozprzestrzeniła się wśród milionów osób na całym świecie.

W filmie pokazano specjalną odżywkę do włosów na bazie oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia, skoncentrowanej śmietanki kokosowej i pełnego jogurtu. Odżywka zapewnia rewelacyjną miękkość włosów, gdyż jest bardzo bogata w kwasy tłuszczowe i białka z włókien kokosa.

Warto wiedzieć, że oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia możesz używać przed myciem włosów szamponem albo po nim, ale najskuteczniejszy jest przed myciem. Olej nałożony przed myciem zapobiega przedostawaniu się wody do włókien włosów, dzięki czemu warstwa ochronna włosa (tzw. kutikula) nie sztywnieje, a włosy nie stają się kruche i łamliwe. Ponadto, gdy nałożysz olej kokosowy przed myciem, to jego mała ilość jest w stanie głębiej wniknąć w łodygę włosa w czasie mycia, gdy włókna włosów lekko pęcznieją. Takie przenikanie wyjaśnia również to, że włosy pielęgnowane olejem kokosowym nie skręcają się na deszczu.

Świetny również dla skóry

Olej kokosowy można także stosować na skórę. Od kilkudziesięciu lat używa się go w masażach terapeutycznych dla odprężenia mięśni. Ten olej wybitnie chroni skórę przed starzeniem, ponieważ zwalcza wolne rodniki. Gdy skóra i tkanki łączne wchłoną olej, zanikają mikroskopijne pęknięcia i drobne zmarszczki. Olej ma także działanie złuszczające – uwalnia skórę od martwych komórek, co nadaje jej gładkości i sprężystości.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, warto zapamiętać jedną podstawową zasadę: to, co stosujesz na skórę, częściowo przenika do wnętrza ciała i krąży we krwi. Właśnie dlatego wiele leków można przyjmować w formie maści czy kremów. Dla Ciebie oznacza to także, że na produkty nakładane na skórę należy uważać tak samo, jak na to, co jesz. Unikaj zatem produktów zawierających cząsteczki trujących związków chemicznych. W tym przypadku, na ile to możliwe, wybierz więc olej kokosowy z pierwszego tłoczenia i upraw bio. 

 

Jean-Marc Dupuis

 

Sieci społecznościowe

Tagi