Uszczęśliwia nas praca, która ma znaczenie, a nie pieniądze

Dziesiątki lat badań pozwoliły ustalić, że to, iż człowiek czuje się szczęśliwy lub nie, generalnie zależy od genów, wydarzeń i wartości. DNA odpowiada w ok. 50% za to, jak szczęśliwi się czujemy. Ważne wydarzenia, jak ślub czy awans, również mocno się liczą, choć ich wpływ jest tymczasowy. Na co dzień, na naszą kondycję psychiczną oddziałują 4 czynniki: wiara, rodzina, lokalna społeczność i praca.

To, że trzy pierwsze z tych czynników mogą nam dawać szczęście, nikogo nie dziwi. Jednak w to, że praca jest w stanie zapewnić nam dobre samopoczucie, niektórym pewnie trudno uwierzyć.

Co ciekawe, pieniądze nie odgrywają w tym równaniu zbyt dużej roli, ponieważ wykonywanie wartościowej pracy, która daje nam poczucie spełnienia, samo w sobie może być nagrodą. Oczywiście, wydobycie się z biedy daje ludziom poczucie szczęścia, jednak powyżej granicy komfortu wszelkie zmiany mają już znacznie mniejszy wpływ.

Praca może uszczęśliwić, jeśli łączymy w niej swoje pasje z umiejętnościami i mamy możliwość tworzenia wartości dla siebie i innych. Jak to ujął Franklin D. Roosevelt, „Szczęście nie wynika z samego posiadania pieniędzy, tylko z radości osiągnięć, z dreszczyku emocji, jaki daje twórczy wysiłek”.

Być może ta myśl pomoże wam spojrzeć na codzienne zmagania z odpowiedniej perspektywy. Wydaje się, że pieniądze naprawdę szczęścia nie dają, ale może je dać praca, która ma dla nas znaczenie.

 

 

Na podst. Meaningful Work — Not Money — Makes People Happy, Jenna Goudreau, Business Insider

Sieci społecznościowe

Tagi