Utrata wagi poprawia pamięć

Jeden z  numerów pisma „Chirurgia otyłości i związanych z nią chorób” („Surgery for Obesity and Related Diseases”) cytuje badania dowodzące, iż otyłość wiąże się z kilkoma zaburzeniami funkcji poznawczych, w tym z utratą pamięci.

Oprócz tego, że jest czynnikiem ryzyka wystąpienia, m.in., chorób serca i nowotworów, wpływa na wiele różnych szlaków metabolicznych, przez co może upośledzać sposób przetwarzania informacji.

„Otyłość oddziałuje na szereg mechanizmów fizjologicznych, które mogą negatywnie wpływać na mózg” - mówi John Gunstad z Kent State University, jeden z autorów badania. Przeprowadzono je, m.in., na osobach, które poddano operacji zmniejszenia żołądka, ale – jak twierdzi Gunstad – ten, kto dzięki tradycyjnej diecie straci od 20 do 25 funtów, powinien odczuć te same korzyści zdrowotne.

Osoby, które przeszły operację, już 3 miesiące po zabiegu zaczęły wykazywać poprawę pamięci i umiejętności organizacyjnych. Ci, którzy nie mieli operacji, podobnej poprawy nie odnotowali, a zamiast tego, zauważyli, że ich pamięć się pogorszyła.

Korzyści związane z utrzymaniem prawidłowej wagi stają się coraz bardziej oczywiste!

 

Na podst. Weight Loss Improves Your Memory, Tom LeDuc, worldlifeexpectancy.com.

 

Sieci społecznościowe

Tagi