W jaki sposób pewna matka zainspirowała swego syna

General Electric jest dziesiątą co do wielkości korporacją na świecie. Jej dyrektor, Jack Welch, kieruje firmą według kilku twardych, lecz prostych zasad. Oto one:

l.  Przyjmuj rzeczywistość taką, jaka jest, a nie taką, jaka była lub jaką sam chcesz ją widzieć.

2.  Zmieniaj sam, zanim będziesz zmuszony to zrobić.

3.  Zachowaj kontrolę nad swoim własnym przeznaczeniem, bo inaczej przejmie ją ktoś inny.

Za szczególnie ważne uważam ostatnie przekonanie. Skąd ktoś taki, jak zwycięski Jack Welch mógł nabrać przekonania, że może kierować swoim losem? “Byłem jedynakiem. Gdy się urodziłem moi rodzice mieli około czterdziestki i od szesnastu lat

marzyli o posiadaniu dzieci. Mój ojciec był konduktorem na kolei, dobrym człowiekiem, ciężko pracującym, biernym. Wychodził do pracy o 5.00 rano, a wracał – o 7.30 wieczorem: Matka i ja zawsze jeździliśmy po niego na stację do Salem. Często, gdy pociąg się spóźniał, siedzieliśmy tam i rozmawialiśmy godzinami. Byliśmy sobie bardzo bliscy... Zawsze wierzyła, że potrafię wszystko zrobić. To ona nauczyła mnie życia. »Kieruj własnym losem« – powtarzała”. Odważni i zdecydowani liderzy, tacy jak Welch, zawsze zakładają, że posiadają władzę nad swą przyszłością. Są jednak i tacy ludzie, którzy za swe niepowodzenia winią zawsze zewnętrzne okoliczności: “Nikt by sobie nie poradził z takim szefem,... mężem,... finansowym fiaskiem” (lista jest nieskończenie długa).I próbują. powiedzieć, że cały świat sprzysiągł się przeciwko nim i że są zbyt bezsilni, żeby cokolwiek zmienić.

Oczywiście, jeśli uwierzysz, że jesteś bezsilny, staniesz się bezsilny.

 

Źródło: A. Mc Ginnis Potęga optymizmu.

Sieci społecznościowe

Tagi