Wakacje z antyoksydantami

Fotostarzenie się skóry

Światło słoneczne to głównie podczerwień i zakres widzialny, tylko 1% to ultrafiolet (UV). Większość promieni słonecznych padających na człowieka jest odbijana od powierzchni skóry lub rozprasza się w warstwie naskórka. Tylko niewielka część jest pochłaniana, ale przenikając w głąb skóry powoduje uszkodzenia białek i innych biomolekuł. Organizm poddany działaniu słońca uruchamia produkcję melaniny, po kilku dniach skóra brązowieje i jest znacznie lepiej chroniona. Jednak po zbyt dużej dawce słońca pojawia się zaczerwienienie, a po kilku dalszych dniach spalona skóra obłazi. Po dłuższych okresach regularnego przebywania na słońcu obserwujemy efekty „fotostarzenia się” skóry: jest mniej elastyczna, staje się szorstka i pomarszczona. Są to zjawiska dobrze znane. Aby uniknąć takich efektów opracowano zestawy różnych kosmetyków „na lato”.

Antyoksydanty na plażę

Przyzwyczailiśmy się, że na plaży trzeba się smarować kremem z filtrem UV, nawilżać i natłuszczać skórę po pobycie na słońcu. Wyniki prac naukowych, prowadzonych w różnych laboratoriach na świecie pokazują, że do tego arsenału warto dołączyć naturalne antyoksydanty (herbatę, aronię, żurawinę, ekstrakt z sosny (Pycnogenol), winogron, itp.) stosowane „od zewnątrz” tj. aplikowane na skórę jako kremy, mleczka czy pianki oraz „od wewnątrz” – w postaci napojów lub ekstraktów w kapsułach.

Zarówno bezpośrednie działanie promieniowania UV na skórę, jak i późniejszy odczyn zapalny powodują powstanie kaskady wolnych rodników – do ich likwidacji przydają się antyoksydanty w kremach.

Potrzebne jest też wzmocnienie bariery antyoksydacyjnej organizmu. Potrzebuje on teraz większej dawki witamin C, E, karotenoidów, flawonoidów, najlepiej w postaci świeżych owoców i jarzyn. Nie jest to problem w lecie, kiedy owoców jest dostatek.

Praktyczne Rada

Wybierając się na słońce, lepiej wziąć ze sobą sok z aronii czy czarnej porzeczki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, niż kolorowy napój o „smaku zbliżonym do naturalnego”. Świetnym napojem na plażę jest herbata, zwłaszcza zielona, która jest źródłem związków o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym.

 

Prof. Iwona Wawer

Suplementy diety dla Ciebie, czyli jak nie stać się pacjentem

Sieci społecznościowe

Tagi