Więcej ćwiczeń to więcej dobrych pomysłów

Od dawna wiadomo, że ruch to zdrowie, ale naukowcy z uniwersytetu w Lejdzie pod kierownictwem prof. Lorenzy Colzato odkryli, że ruch to również kreatywność.

Naukowcy porównali grupę osób regularnie ćwiczących minimum cztery razy w tygodniu z grupą aktywnych nieregularnie. Badano wpływ ćwiczeń na myślenie konwergencyjne, czyli posługiwanie się wiedzą i logiką w celu znalezienia najlepszego rozwiązania, oraz dywergencyjne – będące zdolnością do podawania jak największej ilości poprawnych rozwiązań zadanego problemu. W teście alternatywnych zastosowań uczestnicy musieli spisać jak najwięcej sposobów użycia długopisu.

Drugie badanie, czyli test odległych skojarzeń, polegało na znajdowaniu słowa wiążącego trzy podane wyrazy, np. dla słów: czas, włos i pasmo był to wyraz „długi”. I właśnie w drugim teście wyraźnie zaznaczyła się przewaga osób regularnie ćwiczących.

– Sądzimy, że ruch jest dobry dla giętkiego myślenia, ale tylko wtedy, gdy ciało jest nawykłe do aktywności. Regularne ćwiczenie może zatem sprzyjać kreatywności w niekosztowny i zdrowy sposób – mówi prof. Colzato.

Może warto więc zwiększyć liczbę godzin WF w szkołach?

 

Źródło: newsweek.pl

Sieci społecznościowe

Tagi