Witarianizm, czyli jedzenie wyłącznie „surowizny”

Witarianizm to nie jest jakaś dieta odchudzająca, religia czy dziwaczna moda. Dla wielu jest to po prostu styl życia.

Polega na odżywianiu się tak, by wyeliminować pokarmy przetworzone termicznie. Je się zatem surowe produkty, zamiast je gotować. Zwykle są to rośliny pochodzenia organicznego oraz żywność wolna od GMO. Ludzie, którzy odżywiają się w ten sposób, to witarianie.

Mamy kilka odmian witarianizmu. Najbardziej ortodoksyjny jest wegański. Zwolennicy tej diety jedzą wyłącznie rośliny i to w ich naturalnej, nieprzetworzonej formie. Nie tolerują jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka, mleko itp. Niektórzy nie spożywają również miodu. Tę odmianę witarianizmu można dalej podzielić na „owocyzm” („frutarianizm” – tylko owoce i orzechy), „sokizm” („juicearianizm”- tylko soki z roślin) i „kiełkizm” („sproutarianizm” – głównie kiełki).

Większość zwolenników witarianizmu wegańskiego łączy te trzy sposoby odżywiania się.

Istnieją też witarianie wszystkożerni. Jedzą surowe owoce, orzechy, kiełki, ale również surowe mleko, jaja i mięso, w tym owoce morza.

Niektóre mity dotyczące surowej diety.

Surowe pożywienie może zawierać szkodliwe bakterie.

Jedzenie witariańskie jest odżywcze i pełne wspaniałych enzymów. Jednak prawdą jest również, że zawiera ono takie dodatki, jak bakterie, pasożyty i pleśnie. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą powodować poważne zatrucia pokarmowe. Dlatego z surowym jedzeniem, jak z każdym innym, należy obchodzić się według zasad higieny i zdrowego rozsądku. Oto kilka wskazówek:

  • Kupuj jedzenie tylko ze sprawdzonego źródła.
  • Myj owoce i warzywa przed spożyciem.
  • Myj ręce przed przygotowaniem jedzenia.
  • Dokładnie myj naczynia.
  • Trzymaj przygotowane jedzenie w lodówce.
  • Aby zdezynfekować żywność, użyj jednej kropli nadtlenku wodoru lub słonej wody.

Podobno nadtlenek wodoru jest pod względem zdrowotnym bardziej skuteczny, niż gotowanie.

Dieta bezmięsna nie dostarcza organizmowi potrzebnej ilości białka.

To jeden z bardziej rozpowszechnionych mitów. Oczywiście, to nieprawda. Mięso krów, które są przecież roślinożerne, zawiera bogate pokłady białka – skąd by się tam wzięło?

Dieta witariańska nie jest zrównoważona.

Typowa zrównoważona dieta składa się przecież z owoców, warzyw, mięsa i ziarna. Jeżeli chodzi o surową dietę, to oczywiście ziarna wchodzą w grę, ale nie w postaci tradycyjnego chleba, który jest termicznie przetworzony. Dla niedoinformowanych może być to rodzaj diety niezbilansowanej. Jednak, jeśli przyjrzeć się bliżej, stwierdzimy, że rośliny zawierają wszystkie niezbędne składniki (zresztą chleb i mięso też mają pochodzenie roślinne). Witarianizm nie jest więc niczym innym, niż wyeliminowaniem w nas, z jednej strony, dzikiego mięsożercy, a z drugiej - skażonego cywilizacją osobnika, który przetwarza naturalne pożywienie. Jest to powrót do jedzenia roślin w ich bardziej naturalnej formie.

 

 Na podst. Raw Foodism is Simply Eating a Raw Usually Plant-Based Diet, Raw Food Diet Magazine

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi