
Zalety i wady nieruchomości jako inwestycji lub lokaty
Inwestycje rzeczowe mają charakter materialny, a inwestor oczekuje, iż wartość przedmiotu inwestycji wzrośnie w okresie inwestycji.
W ujęciu rzeczowym są to przepływy dóbr w wyniku zamiany środków finansowych na dobra rzeczowe, usługi, prawa użytkowania –w celu osiągnięcia w następnych okresach dodatkowych dochodów lub oszczędności kosztów.
Tradycyjni, w dalszym ciągu popularnymi możliwościami są inwestycje w nieruchomości, które są najbardziej reprezentatywne wśród inwestycji rzeczowych. Są one jednak bardzo specyficzną formą inwestowania. Przede wszystkim w odróżnieniu od inwestycji finansowych wymagają relatywnie dużych kapitałów – własnych lub obcych. Dysponując kilkoma tysiącami oszczędności i stałą – przeciętną nawet dla dobrze zarabiających – nadwyżką dochodów nad wydatkami, powinieneś wybierać w zasadzie inne rodzaje inwestycji. Ponadto inwestycje w nieruchomości nie są wystandaryzowane; przeciwnie, każda jest na swój sposób indywidualnym przypadkiem. Są nieruchomości nowe i używane, luksusowe i standardowe, usytuowane ekologicznie i w ruchliwej oraz nieprzyjaznej okolicy itp. Inwestować możesz w grunty- rolne, budowlane i rekreacyjne, domy, mieszkania, powierzchnie handlowe i biurowe, pensjonaty itp. Inwestycje te mają wiele zalet, ale nie są również wolne od wad.
Zalety i wady nieruchomości jako inwestycji lub lokaty
Zalety:
- Nieruchomości są w zasadzie trwałe w miejscu i czasie , zabezpieczają prze inflacją – w długim okresie wartość nieruchomości powinna rosnąć co najmniej w takim tempie jak inflacja.
- Nieruchomości zapewniają stałe dochody z czynszów; po wycofaniu z inwestycji można liczyć na zwrot zainwestowanego kapitału pomniejszony o amortyzację, niejednokrotnie nadwyżką.
- Możliwość zaciągnięcia kredytów hipotecznych pod posiadaną nieruchomość.
- Minimalny lub umiarkowany poziom ryzyka.
Wady:
- Konieczność dysponowania relatywnie wysokimi zasobami finansowymi.
- Mała płynność – utrudnione wycofywanie zamrożonych środków pieniężnych.
- Wymagania administracyjne, urzędowe, prawa budowlanego i związane z bezpieczeństwem.
- Ryzyko prawne – zaszłości w regulacji praw do nieruchomości.
Źródło: Lipiński Marek, Finanse osobiste. Świadome zarządzanie własnym portfelem, wyd.Helion 2008.