Zapalenie spojówek? skóry? Nostrzyk pomoże!

Nostrzyk żółty to dwuletnia roślina nostrzyk żółty występuje w stanie naturalnym w miejscach nasłonecznionych na nieużytkach, miedzach, nasypach. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty ma drobne, zebrane w grona, żółte. Roślina ta może osiągać 1 m wysokości. Nostrzyk jest uprawiany w Europie, Azji Mniejszej, Indiach, a także w Zachodniej Syberii.

Nostrzyk zbiera się w okresie kwitnienia, ścinając wierzchołki w miejscu rozgałęzień. Suszyć go należy w miejscach ocienionych i przechowywać w suchym pomieszczeniu. Ususzony nostrzyk ma zapach siana (kumarynowy).

Roślina posiada działanie wzmacniające naczynia żylne i limfatyczne. Przyspiesza również gojenie ran.

Pochodne kumaryny zmniejszają krzepliwość krwi, co jest szczególnie ważne w chorobach i stanach prowadzących do nadkrzepliwości. Poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i limfy w naczyniach limfatycznych, zapobiegają wykrzepianiu wewnątrznaczyniowemu, usprawniają przepływ krwi w mózgu. Jednocześnie flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne, przywracają ich prawidłowe napięcie i ruchy.

Ziele nostrzyka ma także właściwości przeciwzapalne i może być stosowane w zakrzepowym zapaleniu żył i żylakach, w zapaleniu naczyń chłonnych, w owrzodzeniach na tle zapaleń żył, przy hemoroidach. Nostrzyk może być cennym lekiem na czyraki, zapalenia skóry oraz wybroczyny po urazach. Można go stosować przy zapaleniach brzegów powiek i spojówek.

Ponadto nostrzyk ma właściwości uspokajające i przeciwbólowe, może by pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, w nerwobólach, a nawet w kolce wątrobowej i nerkowej. Poprawia także trawienie. Może być korzystne w leczeniu popromiennych zmian składu krwi (leukopenia).

Napar : 1 łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić na 10-15minut w naczyniu pod przykryciem. Po przecedzeniu pić 2-3 razy dziennie przy zapaleniach układu żylnego, zaburzeniach trawienia, a także przed snem w przypadkach bezsenności. Napar z nostrzyka może być stosowany na skórę i do przemywania oczu.

Na okłady przeciwbólowe przygotowujemy bardziej stężony napar zalewając 2 łyżki ziela 1 lub ½ szklanki wody.

Ziele nostrzyka należy stosować ostrożnie u ludzi z upośledzoną krzepliwością krwi lub leczonych pochodnymi dwukumarolu.

 

 

Źródło: Krześniak Leszek Marek, Apteczka ziołowa, Wyd. ”Sport i turystyka”.

Sieci społecznościowe

Tagi