Zasada 10-28-83, czyli spokojny wiek emerytalny

Zasada 10-28-83, czyli spokojny wiek emerytalny !!!

Pewnie zastanawiasz się, ile dochodu, tak na prawdę trzeba przeznaczyć na efektywne oszczędzanie, w jakim wieku zacząć odkładać ciężko zarobione pieniądze i na jaki cel mają być przeznaczone  środki.

Często mylnie zakładasz, że odkładane pieniądze to dodatkowe wydatki, zwiększające koszty bieżące, które obciążają Twój budżet domowy. Wiesz, że oszczędzanie przynosi korzyści finansowe, ale decyzję ciągle odkładasz. Oszczędzanie nie jest dla Ciebie priorytetem na dziś, ponieważ wmawiasz sobie, że zaczniesz inwestować, gdy będziesz miał więcej pieniędzy.

Ale tak na prawdę to tylko złudzenie. Zasada 10-28-83 pokazuje, że powinieneś zacząć oszczędzać ja najwcześniej, gdy tylko zaczniesz pracować. Przy wcześniej dokonywanych wpłatach  szybciej narastają większe odsetki, co daje w rezultacie większą wartość kapitału.

Zasada 10-28-83

10% to procent dochodu miesięcznego,

jaki powinieneś zacząć odkładać w wieku 20 lat, aby oszczędzanie przyniosło satysfakcjonujący rezultat, gdy będziesz miał 60 lat.

28% to procent dochodu miesięcznego,

jaki powinieneś zacząć odkładać od 30. do 60. roku życia, aby uzyskać rezultat ten sam, co osoba oszczędzająca od 20. do 60. roku życia.

83% to procent dochodu miesięcznego,

jaki powinieneś zacząć odkładać od 40. do 60. roku życia, aby uzyskać rezultat ten sam, co osoba oszczędzająca od 20. do 60. roku życia.

Podsumowanie: Zasada 10-28-83 dosadnie i wyraziście ilustruje potęga procentu składanego. Pokazuje, że powinieneś zacząć oszczędzać jak najwcześniej, gdy tylko zaczniesz uzyskiwać dochody. Zasada ostrzega przed odkładaniem decyzji na później. Koszty zwłoki są bardzo duże.

Cel inwestycyjny osiągniesz bardzo efektywnie bez stresu i dużych nakładów, jeśli rozpoczniesz odkładanie pieniędzy odpowiednio wcześnie. Stałe i systematyczne gromadzenie (oszczędzanie) oraz inwestowanie pieniędzy może czynić cuda.

Pozdrawiam

Marek Lipiński

źródło: Skuteczne oszczędzanie. Stabilizacja na równoważni finansowej. Marek Lipiński

 

Sieci społecznościowe

Tagi