Zasada 10-28-83, czyli spokojny wiek emerytalny

Pewnie zastanawiasz się, ile tak naprawdę przeznaczyć dochodu na efektywne oszczędzanie, w jakim wieku zacząć odkładać ciężko zarobione pieniądze. Zastanawiasz się także, na jaki cel mają być przeznaczone środki.

Często mylnie zakładasz, że odkładane pieniądze to dodatkowe wydatki, zwiększające koszty bieżące, które obciążają Twój budżet domowy. Wiesz, że oszczędzanie przynosi korzyści finansowe,ale decyzje ciągle odkładasz na plan dalszy. Oszczędzanie nie jest dla Ciebie priorytetem na dziś, ponieważ wmawiasz sobie, że gdy będziesz posiadał więcej pieniędzy, to zaczniesz inwestować.

Ale tak naprawdę to tylko złudzenie. Zasada 10 - 28 - 83, którą Ci przedstawię, pokazuje, ze powinieneś zacząć oszczędzać w jak najmłodszym wieku, gdy tylko zaczniesz pracować. Przy wcześniej dokonywanych wpłatach szybciej narastają większe odsetki, co daje w rezultacie większą wartość kapitału.

Zasada 10-28-83, czyli spokojny wiek emerytalny

10 to procent dochodu miesięcznego jaki wystarcza oszczędzać w wieku 20 lat, a zakończysz w wieku 60 lat.

28 to procent dochodu miesięcznego, jaki należy odkładać, gdy rozpoczniesz oszczędzać w wieku 30 lat, a zakończysz w wieku 60 lat,aby uzyskać ten sam rezultat co 20-latek.

83 to procent dochodu miesięcznego, jaki trzeba odkładać, gdy rozpoczniesz oszczędzać w wieku 40 lat, a zakończysz w wieku 60 lat,aby uzyskać ten sam rezultat co 20-latek.

Zasada ta ostrzega przed odkładaniem decyzji na później.

Na jakim etapie jesteś obecnie?

 

Źródło: Lipiński Marek, Finanse osobiste. Świadome zarządzanie własnym portfelem, wyd.Helion 2008.

Sieci społecznościowe

Tagi