Zdrowie to pestka!

Olej z pestek dyni zyskuje coraz większe uznaniu wśród konsumentów na całym świecie.

Tłoczony z surowych lub prażonych pestek dyni olej, ma ciemno zieloną barwę, orzechowy posmak oraz jest źródłem niezbędnych dla ludzkiego organizmu kwasów tłuszczowych, antyoksydantów i związków blokujących DHT( hormon dihydrotestosteron).

Oleju z pestek dyni nie należy używać do smażenia ani pieczenia, gdyż wysoka temperatura niszczy jego delikatną strukturę, pozbawiając go najcenniejszych właściwości odżywczych. Pasuje idealnie do  przyprawiania i wzbogacania w składniki odżywcze sosów, zup i wielu innych potraw. W połączeniu z octem jabłkowym lub świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, znajduje zastosowanie jako dressing do sałatek.

Lecznicze zastosowania oleju z pestek dyni:

Zapobiega problemom z prostatą

Znajdujący się w nasionach dyni naturalny fitosterol beta-sitosterol, pomaga blokować niekorzystne skutki działania DHT (dihydrotestosteronu),hamując jego szkodliwy wpływ na pracę prostaty. W oleju obecne są również łagodne steroidy-delta-7-sterine, które zapobiegają namnażaniu się komórek gruczołu krokowego.

Olej z pestek dyni wykazuje również dużą zawartość przeciwutleniaczy, karotenoidów, kwasów omega 9, cynku, pomagających redukować ryzyko rozwinięcia się syndromu łagodnego rozrostu stercza. Jak wykazały liczne badania, dieta bogata w olej z pestek dyni wyraźnie redukuje symptomy i ból, związany z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, bez żadnych skutków ubocznych.

Hamuje proces wypadania włosów

Podobnie jak powiększona prostata, tak i skłonność do łysienia u mężczyzn mają związek z nadprodukcją DHT. Związki zawarte w oleju z pestek dyni zapobiegając rozrostowi prostaty będą hamowały również proces wypadania włosów – hamując negatywny efekt działania DHT.

Eliminuje pasożyty jelitowe

Olej z pestek dyni przyjmowany na czczo o poranku, może pomóc w walce ze szkodliwymi pasożytami przewodu pokarmowego, takimi jak np. tasiemce. Po jego spożyciu (działa paraliżująco na pasożyty), należy użyć środek przeczyszczający (np. olej rycynowy), by pozbyć się pasożytów z organizmu. Leczenie powinno się  kontynuować przez kilka dni z kilkudniową przerwą. Jeżeli problem pasożytów dotyczy Ciebie, pamiętaj o konsultacji z lekarzem.

Obniża poziom cholesterolu

Fitosterole, zawarte w oleju, pomagają redukować zły cholesterol LDL obniżając jego wchłanianie w potrawach, zawierających niekorzystne substancje. Naukowo potwierdzono, że wysoki poziom fitosteroli w diecie obniża wchłanianie szkodliwego cholesterolu i korzystnie wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Korzystne oddziaływanie na stawy

Kapsułki z olejem z pestek dyni są dość popularnym suplementem na schorzenia związane z zapaleniem stawów. Wysoki poziom antyoksydantów, kwasów tłuszczowych i innych składników odżywczych w oleju z pestek dyni pomaga zmniejszać stan zapalne u osób cierpiących na artretyzm.

Zespół jelita drażliwego

Wysokie stężenie kwasów tłuszczowych w oleju z pestek dyni zmniejsza zapalenie przewodu pokarmowego. Ludzie cierpiący na zespół jelita drażliwego, stosujący olej zauważają, że przy regularnym jego spożywaniu, wyraźnemu zmniejszeniu ulegają objawy tej choroby.

Olej z pestek dyni należy przechowywać w chłodnym miejscu, ze względu na jego wrażliwość na ciepło i światło.

 

Na podst. www.olej.edu.pl, 6 korzyści zdrowotnych z oleju pestek dyni

Sieci społecznościowe

Tagi