Żeby przebić inflację, inwestuj w zdywersyfikowany portfel

Niestety, zainwestowanie w depozyt gotówkowy lub rachunek rynku pieniężnego nie da dużo większego zwrotu, niż trzymanie pieniędzy pod materacem. Zaangażowanie całego portfela w stały przychód (obligacje) jest lepsze, ale też nie dość dobre.

Najlepsze szanse na sukces stwarza zdywersyfikowany portfel, podzielony pomiędzy rozmaite aktywa o stałym przychodzie, akcje i alternatywę, w którym stosunek ryzyka związanego z akcjami do ryzyka związanego ze stałym przychodem to 60:40. Rzecz jasna, aby to uzyskać, trzeba umieć wytrzymać dodatkową zmienność (z dnia na dzień, z roku na rok), jaka pojawia się wraz z włączeniem akcji do portfela.

O tym, czy portfel przetrwa 30 lat twojej emerytury, częściowo decydują okresy spadków i zwyżek, jakie wystąpią w tym czasie, porządek zwrotów z inwestycji i to, kiedy fundusze będą wycofywane.

Można np. skończyć z mniejszą ilością pieniędzy, wypłacając emerytalne fundusze, jeśli w pierwszym roku 5-letniej średniej na początku emerytury zdarzy się rok negatywnych zwrotów. Dlaczego? Marne zwroty na początku, połączone z wycofywaniem pieniędzy, szybko zmniejszają wartość portfela i ciążą na jego zdolności do odbicia się. Nawet wtedy, gdy w następnych latach zwroty są lepsze.

Zdywersyfikowany portfel to najlepszy sposób na to, by pieniędzy wystarczyło na całą emeryturę.

Jeśli jesteś emerytem na rynku wschodzącym, pamiętaj, że akcje i waluty z takich rynków dodatkowo zwiększają zmienność portfeli osób żyjących na obczyźnie. Uwzględnij to, planując swoje inwestycje.

 

Co jeszcze trzeba zrobić:

► zacznij oszczędzać wcześniej i więcej odkładaj,

► znaj swoje liczby, czyli opracuj plan finansowy, który uwzględnia twoją unikalną sytuację i często aktualizuj dane,

► dowiedz się, o co chodzi w udanym, długoterminowym inwestowaniu i jak sobie radzić ze zmiennością na rynku,

► prowadź takie życie, na jakie faktycznie cię stać,

► szukaj pomocy, kiedy będziesz jej potrzebować.

 

Na podst. To beat inflation, invest in a diversified portfolio, crevelingandcreveling.com

 

Sieci społecznościowe

Tagi