Żonaci mężczyźni są grubsi, niż samotni. Z mężatkami tak nie jest

Przyjęło się uważać, że kobiety po ślubie „idą w kilogramy”, jednak nowe badania prowadzą do wniosku, że to nie płeć piękna tyje w małżeństwie, tylko ta brzydsza.

Wiele opracowań wskazuje na liczne korzyści zdrowotne i psychologiczne, jakie odnosi się, pozostając w związku małżeńskim. Lecz raport z nowych badań, opublikowany na początku roku w czasopiśmie Families, Systems & Health, sugeruje, że aż tak różowo nie jest, przynajmniej, jeśli jest się mężczyzną.

Naukowcy wykorzystali dane z programu Projekt EAT, podczas którego monitorowano ok. 2300 młodych dorosłych ze Środkowego Zachodu USA, pod kątem ich diety, aktywności fizycznej i masy ciała. Jakieś 35% z nich było singlami, 42% było w związku nieformalnym a 23% w małżeńskim.

Okazało się, że mężczyźni z tej ostatniej grupy byli o 25% bardziej narażeni na nadwagę lub otyłość, niż nieżonaci. Nadwagę zdefiniowano jako BMI (indeks masy ciała) wyższy, niż 25.

Poniżej widzimy podstawowe wyniki tego badania. Pierwsza kolumna cyfr to odsetek mężczyzn z nadwagą, a ostatnia – analogiczny odsetek kobiet.

Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy, jakie wynikają z tego badania, jest to, że mężatki z dużo większym prawdopodobieństwem będą regularnie spożywać śniadania. Szansa, że zjedzą śniadanie 5 razy w tygodniu jest u nich o 47% wyższa, niż w przypadku ich samotnych odpowiedniczek lub też kobiet w związkach nieformalnych.

W tabeli poniżej widzimy odsetek mężczyzn (pierwsza kolumna cyfr) i kobiet (ostatnia kolumna) jedzących śniadania przynajmniej 5 razy w tygodniu. 

Regularne jedzenie śniadań jest dla organizmu bardzo korzystne. Zatem z badania by wynikało, że część zamężnych kobiet może generalnie żyć zdrowiej.

Oczywiście, wszystko to nie znaczy, że jeśli jesteś mężczyzną, wkrótce po ślubie utyjesz, a jeżeli kobietą – zaczniesz mieć szybko chętkę na śniadania. W grę wchodzi jeszcze wiele innych czynników, których te badania nie uwzględniły. Choćby takie, jak: kto bierze ślub w pierwszej kolejności, czas trwania związku i, oczywiście, skłonność ludzi do wybierania partnera w oparciu o podobne nawyki.

Naukowcy odkryli również, że rodzaj związku nie za bardzo wpływa na różnice w innych zachowaniach zdrowotnych, takich jak jedzenie warzyw i owoców, mniejsze spożycie fastfoodów czy aktywność fizyczna. Podczas kolejnego badania, uczeni mają nadzieję sprawdzić, jak jakość związku przekłada się na zachowania zdrowotne osób, które go tworzą.

 Na podst. Married Men — Not Women — Are Fatter Than Their Singleton Counterparts, Kelly Dickerson, Business Insider

 

Sieci społecznościowe

Tagi