Źródło pożywienia na naszej planecie jest zagrożone.

Firmy agro-chemiczne posiadają 73% rynku nasion, zaś 93% odmian nasion wyginęło. W samych Stanach Zjednoczonych 85% odmian jabłek zniknęło. 
Monsanto i spółka prywatyzują powstawanie natury. To korporacyjne przejęcie dziesiątkuje zrównoważone uprawy, niszczy różnorodność naszych upraw oraz sprawia, że są one wrażliwe na choroby, które mogą zagrozić bezpieczeństwu naszych zapasów żywności. 

Jednakże rolnicy stawiają opór, zachowując nasiona w bankach i własnych magazynach na całym świecie. Teraz wypracowali rewolucyjny projekt -- pierwszy w historii "eBay" nasion działający na zasadzie non-profit, gdzie każdy rolnik, bez względu na miejsce zamieszkania, może zaopatrzyć się w szeroką gamę roślin taniej niż gdyby miał kupować modyfikowane genetycznie nasiona od przedsiębiorstw chemicznych. Ten globalny sklep mógłby ponownie zalać rynek różnymi rodzajami nasion i powoli przełamać monopol, który wystawia naszą przyszłość na ryzyko!

Może to być najbardziej innowacyjny pomysł agrokulturowy od dekad, jak i najlepszy sposób na powstrzymanie Monsanto. Jednakże przedsiębiorstwa chemiczne często zastraszają i pozywają tych, którzy stoją im na drodze, a rolnicy wzywają nas do tego, by im pomóc. Jeżeli zbierzemy wystarczającą kwotę pieniędzy, będziemy mogli im pomóc uruchamiając stronę internetową, wspierając banki nasion w najważniejszych krajach, opłacając marketing i reklamę oraz fundując obronę prawną.

Przez tysiące lat, agrokultura była napędzana przez rolników, którzy wybierali, przesadzali i rozmnażali różne rodzaje nasion. Potem przedsiębiorstwa agro-chemiczne przekonały wiele rządów do tego, aby promowały korporacyjny system pojedynczych, przemysłowych pól uprawnych. Firmy często obiecywały rolnikom większe zbiory i wyższe zarobki, wabiąc ich w wieloletnie kontrakty na drogie modyfikowane genetyczne (GMO) nasiona i pestycydy. Wtedy polegali na prawach patentowych i używali umów z silnymi rolnikami, aby zmuszać ich do porzucania swoich tradycyjnych praktyk zachowywania nasion i innowacji. 

Nadal nie ma konsensusu w sprawie długofalowych efektów żywności modyfikowanej genetycznie, jednak eksperci mówią, że brak niezależnych badań naukowych świadczy o tym, że może istnieć poważne ryzyko dla naszego zdrowia po spożyciu niektórych produktów na bazie GMO. Nie ma jasnych dowodów na to, że wprowadzenie nasion modyfikowanych genetycznie poprawiło dochody rolników lub zapewniło więcej pożywienia dla populacji świata – w rzeczywistości sprawiło to, że mali, niezależni rolnicy z przedsiębiorców stali się niewolnikami korporacji, zaś w ekstremalnych przypadkach popełniali samobójstwa, aby uniknąć długów

Srogie konsekwencje sięgają dalej, niż tylko do rolników. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, więcej niż trzy czwarte genetycznej różnorodności naszych zbiorów została utracona wskutek łączenia nasion i praktyk przemysłowych. Ma to znaczenie, ponieważ jeżeli pokryjemy duże połacie ziemi tylko jednym rodzajem uprawianej rośliny -- zamiast różnicowania ich lub rotacji – nasze farmy będą bardziej podatne na choroby. Podczas gdy modyfikacja genetyczna może zwiększyć zbiory, to jasne jest, że bez różnorodnych nasion, które mogłyby stawić czoła zmieniającym się warunkom środowiskowym, bezpieczeństwo światowych zapasów żywności, może być zagrożone.

Jednakże ten kryzys nie jest nie do pokonania. To przejęcie liczy sobie zaledwie dziesięciolecia, rolnicy na całym świecie zachowali swoje zapasy nasion, a jeżeli ten internetowy targ nasion będzie szeroko wspierany, możemy jeszcze odzyskać nasze pożywienie. Koalicja ponad 20 grup i liderów na polu samowystarczalnego rolnictwa, m.in. Centrum Bezpieczeństwa Żywności i aktywistka Vandana Shiva, czeka w gotowości na uruchomienie tego projektu. Oto, jak nasze fundusze mogą pomóc:

  • bezpośrednim wsparciem inicjatyw związanych z zachowywaniem nasion w Afryce, Azji, Europie i obu Amerykach.
  • stworzeniem światowej klasy portalu dla internetowego targu, który połączyłby społeczności rolnicze z całego świata, pozwalając im legalnie sprzedawać nasiona i dzielić się najlepszymi praktykami.
  • pomocą w stworzeniu obrony prawnej tego działającego na zasadzie non-profit targu nasion przez atakami prawnymi ze strony Monsanto i innych.
  • marketingiem i reklamą targu, aby rolnicy z całego świata mogli dołączyć do tej inicjatywy.
  • prowadzeniem kampanii dla lepszej ochrony naszych istniejących nasion przez korporacyjnym przejęciem i opatentowaniem.

Monsanto wmuszało (w nas wszystkich) swoje modyfikowane genetycznie nasiona od lat, jak też ich wizję masowego rolnictwa w skali przemysłowej od lat, ale jeżeli wszyscy się dorzucimy, możemy uruchomić ten rewolucyjny projekt i chronić dla naszych wnuków wszystkie odmiany jabłek, gruszek i pomidorów!

"Zasiać nasiono to uruchomić najgłębsze tajemnice Wszechświata". Te nasiona zawierają w sobie początek i tajemnicę tak różnorodnego życia, jakie znamy. Wesprzyjmy ten ruch, aby chronić tę tajemnicę przez korporacyjną kontrolą i by pomóc przywrócić tysiące roślin dających pożywienie, o których myśleliśmy, że są już zgubione. 
 

Z nadzieję i determinacją, 

Alice, Maria Paz, Nick, Emma, Ricken, Antonia, Patricia, Mais, Emily, Diego wraz z całym zespołem Avaaz


WIĘCEJ INFORMACJI:

Raport 2013: Obudźcie się, zanim będzie za późno (ONZ ds. Handlu i Rozwoju)
http://unctad.org/en/PublicationsLibrary/ditcted2012d3_en.pdf

Plaga samobójstw na indyjskich farmach (New York Times)
http://www.nytimes.com/2006/09/19/world/asia/19india.html

Jak wielu rolników na świecie sadzi GMO? (EuropaBio)
http://www.europabio.org/how-many-farmers-plant-gm-worldwide

Ministerstwo wini bawełnę Bt za samobójstwa rolników (Hindustan Times)
http://www.hindustantimes.com/business-news/ministry-blames-bt-cotton-for-farmer-suicides/article1-830798.aspx

Liczba procesów przeciwko Monsanto rośnie, gdy amerykańscy farmerzy domagają się swoich praw (Mother Earth News)
http://www.motherearthnews.com/homesteading-and-livestock/monsanto-lawsuits-from-family-farmers-zwfz1302zkin.aspx#axzz36IwTZWF7

Życie w wiejskim stanie policyjnym Monsanto (Truth Out)
http://truth-out.org/news/item/16985-life-in-the-rural-police-state-of-monsanto

W latach 1903-1983 świat utracił 93 procent kluczowych odmian nasion (National Geographic)
http://ngm.nationalgeographic.com/2011/07/food-ark/food-variety-graphic

Norwegia inwestuje 23,7 mln dolarów w różnorodność gatunków uprawnych, aby pomóc rolnikom stawić czoła zmianom klimatu (FAO)
http://www.fao.org/news/story/en/item/197662/icode/

Na Światowym Dniu Jedzenia 2014 podkreślona została fundamentalna roln bio-różnorodności w bezpieczeństwie żywności na świecie (FAO)
http://www.fao.org/NEWSROOM/EN/news/2004/51140/index.html

Polityczna władza agrobiznesu i lobby ubezpieczeń zbiorów (Taxpayers for Common Sense)
http://www.taxpayer.net/images/uploads/downloads/Political_Power_of_Farm_And_Crop_Insurance_Lobbies_Fact_Sheet.pdf

Stawianie kartelu przed koniem (ETC)
http://www.etcgroup.org/sites/www.etcgroup.org/files/CartelBeforeHorse11Sep2013.pdf
 

Sieci społecznościowe

Tagi