Żurawina: kwaśna, ale zdrowa

Jagody zimnych krain Północy

Żurawina rośnie w północnych krainach Europy, Azji i w Ameryce. Nasze jagody żurawiny błotnej (Vaccinium oxycoccus) są drobniejsze, natomiast w USA i Kanadzie rośnie żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpus) o jagodach wielkości wiśni. Zbierali ją Indianie, żurawina z suszonym mięsem był to pokarm myśliwych na dalekiej północy. Najstarszy amerykański przepis na sok żurawinowy pochodzi z 1683 roku, a tradycja jedzenia indyka z żurawinami w Święto Dziękczynienia trwa do dzisiaj. W USA i Kanadzie popularny jest żurawinowy koktajl (CJC) mający 25-27% soku, witaminę C i dosłodzony do smaku.

Żurawina jest popularna w Rosji, bo umożliwia przetrwanie zimowych miesięcy i zachowanie zdrowia w trudnych warunkach klimatycznych. Jagody zbiera się późną jesienią, kiedy inne owoce już się kończą i można je długo przechowywać. W Polsce żurawiny są trochę zapomnienie, choć można je kupić na targu. Tymczasem duże jagody żurawiny, importowane z USA stają się popularne w Europie zachodniej. Od października do grudnia można je kupić w supermarketach, są reklamowane jako „bomba witaminowa”

Co odkryto w żurawinach?

Medycyna ludowa obu kontynentów polecała żurawiny jako środek przeciwszkorbutowy, ale również na infekcję dróg moczowych, przeziębienia czy reumatyzm. Z perspektywy dzisiejszego stanu wiedzy można podziwiać mądrość ludów Północy. Skład chemiczny jagód poznano przecież kilkaset lat później, a biochemiczne mechanizmy działania poszczególnych składników są badane do tej pory. Zajmują się tym instytuty badawcze (np. Cranberry Institute w USA) i wiele uniwersytetów.

Infekcje dróg moczowych

Przeprowadzono wiele badań naukowych, aby potwierdzić celowość stosowania żurawin zarówno w profilaktyce jak i leczeniu. Najpopularniejszym leczniczym zastosowaniem soku z żurawin były infekcje dróg moczowych; pierwsza naukowa publikacja na ten temat ukazała się już w 1914 roku. Normalnie, mocz w pęcherzu jest sterylny, natomiast wtargniecie bakterii (najczęściej Escherichia coli) powoduje stan zapalny, którego objawami są ból i parcie na częste oddawanie moczu. Na takie infekcje znacznie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni (z powodu krótszych dróg moczowych), a zwłaszcza kobiety aktywne seksualnie. Częstość zakażeń wzrasta też silnie z zaawansowanym wiekiem Jest to problem społeczny, ponad 40% kobiet przeżyła taką infekcję przynajmniej raz w życiu.

Wykazano, że regularne picie soku z żurawin zapobiega nawrotom stanów zapalnych, a także redukuje liczbę bakterii przy już trwającej infekcji, wspomagając kurację antybiotykową.

Krem do rąk z miodem i żurawiną polecany jest szczególnie do pielęgnacji rąk zniszczonych, wysuszonych, narażonych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Krem do rąk z miodem i żurawiną bardzo dobrze nawilża i regeneruje skórę, zmniejszając szorstkość naskórka. Bogaty w pielęgnujące składniki: wyciąg z żurawiny, miód pszczeli, prowitaminę B5 czyni skórę odżywioną, miękką i aksamitną w dotyku.

Żurawina jest cennym źródłem naturalnych witamin i soli mineralnych. W medycynie ludowej żurawina stosowana jest jako środek przeciwzapalny, a sok z jej drobnych czerwonych owoców ma działanie podobne do czerwonego wina - neutralizuje wolne rodniki.

Miód jest wszechstronnym produktem do pielęgnacji ciała, docenionym już w czasach Kleopatry. Mleczno-miodowa kąpiel Kleopatry jest wciąż stosowanym zabiegiem na ciało, a miód pozostał nieodzownym składnikiem używanym w kosmetyce i w medycynie. Produkt ten ma wspaniały wpływ na skórę – w dzisiejszych czasach miód i pielęgnacja skóry stały się niemalże jednoznaczne. Miód jest antyoksydantem, dzięki czemu ma zdolność odmłodzenia i nawilżenia skóry, dlatego znajdziemy go w wielu kosmetykach, takich jak kremy do twarzy, balsamy do ciała, maseczki do twarzy czy odżywki do włosów.

 

 

 

 

Suplementy diety dla Ciebie, prof. Iwona Wawer, Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Wektor

www.portal.abczdrowie.pl

www.produktybenedyktynskie.com

Sieci społecznościowe

Tagi