Badacze mówią, że niedobór snu nie sprawi może, iż wylecimy z pracy, ale utrudni wykonywanie rzeczy, które mogłyby zapewnić nam awans. Może nawet tłumaczyć „mentalność stada”, tak częstą na giełdzie.
Zaledwie jedna dodatkowa godzina snu dziennie obniża ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic wieńcowych...
By móc zrozumieć zaburzenia snu, nadzwyczaj istotne jest zgłębienie jego faz.
Badania naukowe potwierdzają skuteczne działanie wewnętrzne kwiatów lawendy w przypadku problemów z zasypianiem i nerwowości.
Nadmiernie ogrzane pomieszczenie nie sprzyja zdrowemu snu, lecz nie ma też dowodów, jakoby nadmiernie wychłodzona sypialnia go pogłębiała.
Po upływie około roku zioła w poduszce należy wymienić. Najczęściej działanie pojawia się po kilku dniach lub od razu. Można na jakiś czas zrezygnować z poduszki, lecz należy sobie o niej później przypomnieć, gdy wystąpi poranne zmęczenie lub złe sny (wspomnienia). Zwłaszcza skuteczna w przypadku lęków i koszmarów nocnych u małych dzieci.
Niewyspanie jest przyczyną wielu – niekiedy bardzo poważnych – problemów.
Czy zdarza się, że odczuwasz senność po posiłku?
Około 80% procent problemów zdrowia fizycznego, emocjonalnego i umysłowego może być bezpośrednim skutkiem sposobu myślenia.
W zespole nie ma „ja”, słyszymy. To ważne, by pracownicy dzielili się informacjami i współpracowali. Dlaczego więc mieliby specjalnie ukrywać to, co wiedzą, przed kolegami? Ale robią to - ciągle.
Mózg jest jednym z naszych najważniejszych narządów, a mimo to, często nie dbamy o jego odżywianie i funkcjonowanie na wysokim poziomie. Marc David, założyciel Insitute for the Psychology of Eating, stworzył listę 9 najważniejszych czynników, dzięki którym możemy okazać, że jednak kochamy i doceniamy swój mózg.
To, w jakim stopniu kontrolujemy swój apetyt, jest związane z dwoma hormonami - leptyną i greliną. Niezsynchronizowany poziom greliny stymuluje apetyt, przez co chcemy więcej jeść.
Ograniczanie snu prowadzi do „poważnych problemów zdrowotnych”. Z jego niedoborem wiąże się, m.in., ryzyko raka, chorób serca, cukrzycy typu 2, infekcji i otyłości – ostrzegają naukowcy z Oksfordu, Cambridge, Harwardu, a także Uniwersytetów w Manchesterze i Surrey.
Zegar biologiczny człowieka zlokalizowany jest we wszystkich jego komórkach.
To, w jakim stopniu kontrolujemy swój apetyt, jest związane z dwoma hormonami - leptyną i greliną. Niezsynchronizowany poziom greliny stymuluje apetyt, przez co chcemy więcej jeść. Gdy brakuje leptyny, odczuwamy mniejsze zadowolenie po jedzeniu, co może nawet o 45% zwiększyć ochotę na bardziej kaloryczne produkty. Do obu tych sytuacji dochodzi, gdy się nie wysypiamy.