Zapobiega depresji, sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, bardziej sprawni intelektualnie i pomaga w walce z chorobą Alzhaimera – takie cuda działa maleńki owoc czarnej porzeczki...
Związki zawarte w cykorii wpływają przede wszystkim na pobudzenie wątroby do produkcji żółci i żołądka do produkcji soku żołądkowego, co poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów.
Kłącze tataraku pobudza aktywność przewodu pokarmowego, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza trawienie i przyswajanie pokarmów.
Duża zawartość witaminy C sprawia, że owoce jarzębiny są bogatym źródłem tej witaminy i mogą być używane do uzupełnienia jej niedoborów.
Aronia jest niepozorna, cierpka i gorzkawa w smaku. Nie daj się jednak zwieść pozorom! Poznaj cudowne właściwości aronii. Większości z nas kojarzy się jedynie z cierpkim smakiem. A szkoda, bo małe owoce aronii mają rekordową ilość antocyjanów oraz katechin. Czym są te substancje? Otóż mają one silne właściwości przeciwutleniające.
Karczoch zwyczajny to roślina wieloletnia z rodziny Złożonych (Compositae), pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego, stanowiąca uprawną odmianę rosnącego tam karczocha dzikiego, zwanego też kardem - Cynara cardunculus L. Dla potrzeb lecznictwa zbiera się liście karczocha zwyczajnego i w stanie świeżym przerabia na wyciągi płynne lub suche, przeznaczone do produkcji specyfików farmaceutycznych.
Piołun jest też dobrym lekarstwem na żołądek. Ma silny charakterystyczny zapach. Piołun zbiera się przed rozkwitem. Zebrany, płucze się najpierw i suszy w pojedynczej warstwie i w przewiewie. Wtedy nie kruszy się i nie łamię - jest elastyczny. Poprawia trawienie i jest bakteriobójczy.
Kocanka piaskowa to roślina wieloletnia z rodziny Złożonych (Compositae), występująca powszechnie w Europie Środkowej i w zachodniej części Syberii. W Polsce dość pospolita na niżu w suchych lasach, zaroślach, przydrożach, ugorach i nieużytkach, zwłaszcza na glebie piaszczystej. Jest jednak pod częściową ochroną.
Miód spadziowy z drzew iglastych działa przeciwzapalnie, odkażająco i wykrztuśnie; ma działanie antybiotyczne.
Wątrobę, jeden z najważniejszych i największych organów wewnętrznych, możemy oczyszczać codziennie. W tym celu warto pić koktajl z owoców cytrusowych z dodatkiem imbiru, czosnku i oliwy. W efekcie kondycja tego narządu ulegnie poprawie, a dodatkowo układ krwionośny zostanie wzmocniony.
Liść brzozy pobudza wydzielanie moczu (a z nim produktów przemiany materii) oraz dezynfekuje drogi moczowe. Może być polecany w chorobach nerek powodujących zmniejszone wydzielanie moczu, w kamicy moczowej, w przewlekłych zakażeniach, w obrzękach pochodzenia sercowego, a także w gośćcu przewlekłym postępującym oraz w skazie moczanowej
Ostropest cieszył się zaufaniem medyków starożytnych, a dzięki benedyktynom został przeniesiony przez Alpy i wkrótce zdobył stałe miejsce wśród klasztornych skarbów lekarskich.
Twoja wątroba toczy nieustanną walkę, aby stan Twojego organizmu utrzymać w zdrowiu. A co dajesz jej w zamian?