Fundusz inwestycyjny to podmiot finansowy zajmujący się lokowaniem środków powierzonych mu przez inwestorów. Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych — zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych — w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
Finanse osobiste to sfera naszej aktywności, która w sposób decydujący wpływa na jakość naszego życia. W sferze tej musimy dysponować umiejętnościami w zakresie zarządzania obiegiem środków pieniężnych poprzez sprawne wykorzystywanie pieniędzy w celu osiągnięcia założonych celów.
Czy wiesz, jak najszybciej poznać i zrozumieć wydatki?
Historia inwestowania to koncepcyjna rama dla ogólnych założeń, którymi kierują się właściciele aktywów i ich doradcy. Formują one siatkę, na której odwzorowywane są zwłaszcza zwroty, zmienność i korelacje. Lecz co, jeśli wzorce z przeszłości nie pasują do dzisiejszego świata?
Bezpieczeństwo w przypadku funduszy inwestycyjnych niejedno ma imię. Z punktu widzenia działalności instytucjonalnej, są bardzo bezpieczne, ale z działalnością inwestycyjną może być już różnie.
Czy dom należy do moich aktywów?
Z punktu widzenia księgowości można powiedzieć, że tak, ale przecież jest on przyczyną kosztów. Muszę go remontować, dbać o niego, spłacać kredyt zaciągnięty na jego budowę, wydając dodatkowe środki pieniężne.
Znajdź najlepsze formy inwestowania na rynku. Nie wrzucaj wszystkich oszczędności do jednego worka.
Jaką radę dałbym młodym małżonkom o przeciwstawnych stylach inwestycyjnych lub odmiennej tolerancji ryzyka? Jeśli różnice w podejściu do ryzyka są znaczne, ich wspólna alokacja powinna uwzględniać potrzeby osoby bardziej konserwatywnej. Z dwóch powodów.
Chodzi o błąd logiczny polegający na tym, że przesłanka nie uzasadnia wniosku. Podczas inwestowania często bywa, że pomijanie tylko niewielkiej części informacji może prowadzić do wyciągnięcia istotnych wniosków, które, w gruncie rzeczy, nie mają podstaw.
Rick Ferri, publicysta Forbesa, autor kilku książek o inwestowaniu i ekspert, jeśli chodzi o fundusze indeksowe, twierdzi, że, tak naprawdę, wszyscy jesteśmy aktywnymi inwestorami. Tyle, że niektórzy są po prostu mniej aktywni, niż inni.
Wykorzystywanie, podczas konstruowania portfela inwestycyjnego, techniki optymalizacji, która bazuje na średniej wariancji (MVO), jest problematyczne. Mówiąc krótko, MVO za bardzo polega na danych wprowadzanych przez użytkownika, aby mogła pomóc w stworzeniu trafionego, „efektywnego” portfela na przyszłość. A skoro tak, to czy istnieje jakieś lepsze rozwiązanie? Jest jedno - przynajmniej łatwiejsze i uczciwsze.
Zwyczajowo, fundusze hedgingowe pobierają rocznie 2% od wartości aktywów, które mają pod zarządem, plus 20% od uzyskanych wyników (czasami nowi inwestorzy czy ci, którzy zgodzą się zamrozić swe pieniądze na wiele lat, mogą zapłacić mniej).
Przez ostanie 5 lat przekonywałem siebie (i wielu z was), że jestem wyrafinowanym, samodzielnym inwestorem z dobrą strategią, który, na dłuższą metę, pokona rynek.
Od przedsiębiorstw, które chcą pozyskać fundusze na rynku USA, sprzedając swoje obligacje, inwestorzy żądają większej rekompensaty. Uzasadnienie? Zmienność rynku rośnie i ceny papierów dłużnych zaczynają się chwiać.
Inwestujący w obligacje przywykli zarządzać ryzykiem stopy procentowej i kredytowym, ale kryzys finansowy powinien ich nauczyć, że czasami równie ważne staje się zarządzanie ryzykiem płynności. I teraz mamy taki czas.