Już w starożytnym Egipcie robotnikom zatrudnionym przy budowie piramid przydzielano stałą porcję czosnku, dbając w ten sposób o ich zdrowie i wydajność.
Nalewka z rzęsy wodnej wzmacnia układ odpornościowy, pobudza obronę organizmu, oczyszcza organizm ze złych soków, toksyn środowiskowych i złogów metabolitów.
Szafran jest składnikiem curry, zup i przypraw do mięsa. W Polsce dodawany był do wypieku bab wielkanocnych, a obecnie do ryżu.
Podawanie ekstraktu z sosny pozwoliło na prawie dwukrotnie zwiększenie dawki UV. Uczestnicy eksperymentu mogliby dwukrotnie dłużej spacerować po plaży bez ryzyka czerwonych pleców i spania na brzuchu w czasie pierwszych nocy wakacji (niestety, to częste!)
Olejek kurkumowy bywa stosowany do wyrobu perfum o typie orientalnym. Popularna jest maseczka z kurkumy usuwająca plamy, zwłaszcza po przebytym trądziku.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są w nasionach roślin, a do produkcji suplementów diety wykorzystuje się często olej z nasion wiesiołka i ogórecznika.
Cold cream to emulsje typu woda w oleju. Mają gęstą i tłustą oraz półprzepuszczalną konsystencję.
Nalewka z piołunu to uniwersalny środek w chorobach nerek i dróg moczowych, niewydolność nerek, kamienie nerkowe, piasek w nerkach, zaburzenia funkcjonowania dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie żółciowe, usuwanie i zapobieganie miażdżycy, ogólne osłabienie żołądka, wzroku i dolegliwości oczu, wzmocnienie serca, zaburzenia przemiany materii, brak apetytu, artretyzm, reumatyzm, cukrzyca starcza, podwyższony poziom lipidów.
Dziewanna zawiera w sobie mnóstwo składników odżywczych.
Olej posiada charakterystyczne, intensywne ciemnozielone zabarwienie. Spożywany jest na surowo, najczęściej jako dodatek do sałatek.
Len działa osłonowo, przeciwzapalnie i łagodząco. Poprawia kondycję słuchu i zniszczonych włosów, jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów farbowanych i matowych. Wpływa na nie regenerująco i sprawia, że są lśniące i miękkie.
Ekstrakty z fasoli (Phaseolus vulgaris) są pomyślane jako „blokery wchłaniani skrobi”.
Sok brzozowy stosowano w medycynie ludowej na porost włosów i przeciw piegom, a także w chorobach dróg oddechowych.
Szczególnym „ulubieńcem” św. Hildegardy, jest koper włoski. Jest on tym wśród bylin, czym orkisz leczniczy wśród zbóż, a kasztan wśród drzew – 100% zdrową rośliną.