5 cech znakomitego doradcy finansowego

Dobry doradca finansowy jest bardzo ważny dla twojej przyszłości. Zatem, kiedy już zrobisz porządek ze swoimi długami, problemami z budżetem domowym i zdyscyplinowaniem (każdy z nas powinien to zrobić) i zaczniesz się rozglądać za doradcą, który pomoże ci inwestować, szukaj u niego tych oto cech.

1. Ma wiedzę. Wydaje się to tak podstawowym wymogiem, że wręcz nie wypada o tym pisać. Tymczasem, zdecydowana większość ludzi w branży finansowej nie ma pojęcia o tym, co robi. W zeszłym roku kot imieniem Orlando pokonał szereg doradców inwestycyjnych w Wielkiej Brytanii. Nikt nie wie, co się wydarzy na rynku. Różni doradcy mogą tworzyć teorie, dlaczego powinien on pójść w górę lub w dół, ale w rzeczywistości jest to gdybanie. Porządny doradca finansowy pomoże ci zająć najlepszą możliwą pozycję, abyś zarabiał na dobrym rynku i mógł przetrwać na złym. Jeśli ktoś oferuje coś więcej - kłamie. Dlatego pierwszą cechą doradcy powinna być „pokora w parze z wiedzą". Niektórzy starają się uchodzić za wszechwiedzących. To zły pomysł, skoro nawet kot Orlando może zapędzić ich w kozi róg.

2. Czuwa. Nikt nie lubi być ignorowany. Zdarza mi się nie odpowiadać na telefony i maile. Czy to oznacza, że bardzo zaniedbuję obsługę klientów? Niektórzy mogą tak to odbierać. Obsługa klienta jest bardzo ważna, ale ludzie czasem popełniają błędy. Gdy chodzi o pieniądze, nieodpowiadanie na telefon jest bardzo stresujące. Klient wtedy martwi się, czy doradca go nie oszukuje. Powinieneś spotykać się z doradcą przynajmniej raz w roku. Odpowiedzialność za umówienie spotkania jest wspólna.

3. Potrafi czegoś nauczyć. Czy wiesz, co to są amerykańskie kwity depozytowe (ADR)? Nie? W porządku, nie należysz do mniejszości. Ale jeśli pracujesz z dobrym doradcą wystarczająco długo, dowiesz się tego. Jesteś z doradcą finansowym od 5 lat i nie nauczyłeś się niczego? Niedobrze. Upewnij się, czy jesteś bardziej świadomym inwestorem dzięki kontaktom ze swoim doradcą.

4. Stosuje radar ryzyka. Odkąd przestałem zajmować się pieniędzmi innych ludzi, zacząłem bardziej ryzykownie inwestować swoje pieniądze. Dziwne? Myślę, że nie. Nigdy nie chciałem, aby moja osobista tolerancja ryzyka oddziaływała na tolerancję ryzyka u moich klientów. To byłoby jak próba przekonania kogoś do pikantnych potraw, choć cierpi on na wrzody żołądka. Jeśli nie chcesz podejmować ryzyka w przypadku pieniędzy, to go nie podejmuj. Jeśli doradca popełni błąd, to ty ucierpisz, nie on. Doradca musi dokładnie zmierzyć twoją tolerancję ryzyka.

5. Pobiera rozsądne opłaty. Nie piszę „tylko stała opłata" lub „tylko prowizja". Dlaczego? Bo to nie ma znaczenia. Zwolennicy stałych opłat (sztywnej stawki za usługę lub procentu od wartości aktywów klienta) twierdzą, że to jedyny sposób, by zapewnić obiektywne porady i uniknąć polecania produktów, od których doradca dostaje największą prowizję. To błąd. Prowizja od sprzedaży nie jest z natury stronnicza. Wolisz zapłacić prowizję doradcy, który wie co robi, czy stałą opłatę takiemu, który nie ma o tym pojęcia? Niektórzy z twórców piramid Ponziego pobierali stałe opłaty (Bernie Madoff, Keenan Hauke, Marcus Schrenker). Mnie zdarzało się pobierać zarówno stałe opłaty, jak i prowizje. W kwestii kosztów najważniejsze to upewnić się, czy opłata jest rozsądna.

Każdy inaczej mierzy każdą z tych cech. Każdy ma bowiem inną perspektywę oceny. Dlatego rankingi doradców należy przyjmować z przymrużeniem oka. Zawsze uważałem je za głupie. Byłem kiedyś na czele rankingu w jednej z firm, w których pracowałem. O miejscu w zestawieniu decydowały zyski, jakie dla firmy generował dany doradca, a nie to, czy był obiektywnie dobry.

Dlatego tak ważna jest rozmowa z potencjalnymi doradcami, a nie tylko wybór na ślepo, za radą przyjaciela. Podczas rozmowy, spróbuj ocenić te pięć cech. Moja najważniejsza rada: powinieneś być traktowany tak, jakbyś chciał być traktowany przez kogoś, kto wie, co robi, a przy tym rozumie twoją tolerancję ryzyka i pobiera umiarkowane opłaty. Lecz, być może, jeszcze ważniejsze jest to: pozbądź się swoich złych nawyków finansowych, zanim w ogóle zwrócisz się do doradcy.

 

 

Na podst. 5 qualities that make a great financial advisor, Peter Dunn, Pete The Planner

 

Sieci społecznościowe

Tagi