Brzoza - same zdrowie!

Sok brzozowy stosowano w medycynie ludowej na porost włosów i przeciw piegom, a także w chorobach dróg oddechowych. Przy zranieniach kładziono na ranę cieniutką, zewnętrzną warstwę kory. Kompresy ze świeżych liści stosowano przy bólach głowy. W bólach reumatycznych pito sok (pozyskiwany na wiosnę z nacięć pni) i nacierano stawy alkoholowym wyciągiem z pączków. Z drewna, korzeni i kory w wyniku suchej destylacji otrzymywano brunatny dziegieć o silnej woni, którym leczono świerzb i grzybice. Guzowate naroślą na pniu brzozy wywołane są przez grzyb włóknouszek ukośny (Inonotus obliquus). Jak wykazały badania wyciągi z tego grzyba wzmagają mechanizmy obronne organizmu osłabionego chorobą nowotworową. Podawanie wodnego wyciągu z tego grzyba powoduje wstrzymanie wzrostu tkanki nowotworowej oraz zmniejsza przerzuty. Napary z liści brzozowych działają moczopędnie, napotnie, przeciwgośćcowo i odkażająco. Pobudzają wydzielanie żółci.

Napar: 10 – 20 g liści należy zalać dwiema szklankami wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 min. Pić po pół szklanki 3 – 4 razy dziennie. Sok brzozowy jest szczególnie polecany w kamicy nerkowej i pęcherzowej. Wyciąg z liści stosowany jest w niektórych chorobach skóry – trądzik, łuszczyca. Zewnętrznie wyciąg z liści stosuje się przeciw łupieżowi.

 

Klasztorna Mieszanka Ziołowa Wysoki Cukier to specjalnie dobrana mieszanka ziół polecana diabetykom.

Liść czernicy obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, zmniejsza stężenie glukozy w surowicy oraz krwi i działa wirusobójczo.

Liść brzozy dzięki zawartości betuliny – białego barwnika, obniża zawartość lipidów we krwi. Zwiększa także wrażliwość na insulinę.

Składniki: liść czernicy, liść brzozy, korzeń cykorii podróżnika, ziele tawuły, ziele rutwicy, naowocnia fasoli.

Sposób parzenia:2 łyżeczki ziół na 250 ml, zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 10-15 minut.

Pić 1-2 razy dziennie.

 

https://produktybenedyktynskie.com/p1963,klasztorna-mieszanka-ziolowa-wysoki-cukier

Źródło: http://www.herbae.pl

Sieci społecznościowe

Tagi