Co wziąć pod uwagę, decydując o planowanych inwestycjach?

Na rynku finansowym dostępnych jest bardzo wiele rodzajów inwestycji i sposobów inwestowania. Jeśli chcesz być inwestorem, musisz dokonać wyboru przedmiotu inwestycji oraz przyjąć odpowiednia strategię i taktykę.

W co i jak inwestować? Odpowiedź na to pytanie to jednocześnie najważniejsza decyzja, którą mamy do podjęcia. Inwestując na rynku finansowym. podejmujemy ją wielokrotnie i to nez względu na to, czy dokonujemy transakcji, czy nie. Wstrzymanie się bowiem od zakupu lub zaniechanie sprzedaży posiadanych walorów to też decyzja.

Najważniejsze jest odpowiedzialne określenie na jak długo chcesz zainwestować swoje pieniądze. To jest fundamentalna sprawa przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu. Decyzja o tym, czy inwestujesz krótko-, średnio-, czy długoterminowo, jest bardzo ważna, gdyż determinuje w zasadzie, jakie papiery wartościowe powinieneś preferować i jaką stosować strategię. Równie ważne jest ustalenie, jakie ryzyko jesteś gotowy ponieść.

Musisz określić, czy chcesz mieć pewność, że nic nie stracisz (lub ograniczysz ryzyko do minimum) i w konsekwencji zadowolisz się niewielkim, kilkuprocentowym zyskiem w skali roku, czy też - ryzykując mniej lub bardziej- chcesz osiągnąć duże zyski, w skali kilkudziesięciu czy kilkuset procent. Inwestując oszczędności, które chciałbyś przeznaczyć na przykład na emeryturę lub na kształcenie dzieci, zachowasz się inaczej, niż gdy inwestujesz część pieniędzy, bez których możesz się obejść. Różnicę powinieneś czuć instynktownie.

Decydując, w co i jak zainwestujesz, musisz określić, ile czasu możesz poświęcić na to, by pilnować swoich inwestycji. Obowiązującą na rynkach finansowych zasadą jest, że tylko najbezpieczniejsze, ale i najmniej zyskowne walory można kupić i nie śledzić ich na bieżąco. Ale i w takim wypadku wskazana jest okresowa kontrola. W pozostałych przypadkach (czyli w większości) musisz na bieżąco śledzić, co dzieje się na rynku, analizować trendy rynkowe, informacje z podmiotów uczestniczących w rynku oraz ogólną sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną, aby odpowiednio szybko reagować - sprzedać z zyskiem lub kupić tanio.

Powinieneś także ciągle poszerzać swoją wiedzę, aby aby inwestować w bardziej skomplikowane instrumenty finansowe i aby umieć dokładnie analizować sytuację rodzajów przedsięwzięć, w które inwestujesz.

Jeśli masz czas i wiedzę- jesteś w "komfortowej" sytuacji, możesz ruszać na szerokie wody i o wszystkim sam decydować. Jeśli nie - powierz zarządzanie swoimi pieniędzmi specjalistom. Wtedy tylko ogólnie decydujesz o tym, czy chcesz inwestować krótko- czy długoterminowo, bezpiecznie czy agresywnie, a eksperci, dysponujący wiedzą i umiejętnościami oraz możliwościami organizacyjnymi i instytucjonalnymi, wybierają najefektywniejsze rozwiązania.

 

Źródło: Lipiński Marek, Finanse osobiste. Świadome zarządzanie własnym portfelem, wyd.Helion 2008.

Marek Lipiński

Autor

Wiodący w Polsce ekspert w dziedzinie finansów osobistych, doświadczony analityk finansowy i znawca rynków inwestycyjnych. Twórca unikalnego oprogramowania dla zarządzania prywatną zamożnością.

Popularny doradca, który zorganizował ponad 50 konferencji dla klientów indywidualnych na temat finansów osobistych i uznany szkoleniowiec dla branży finansowej, który przeszkolił ponad 1500 specjalistów z zakresu rozwiązań finansowych, doradztwa dla klientów i procesu sprzedaży.
Wykładowca wielu uczelni w Polsce.

Absolwent  Szkoły Głównej Handlowej na Wydziale Ekonomika Produkcji, ze specjalizacją Budownictwo i Inwestycje.

Miłośnik książek z dziedziny filozofii,medycyny i ekonomii. Człowiek, który lubi ludzi.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi