Co zrobi dla Ciebie wiara?- abp. Fulton J. Sheen

Wiara zachowa twoją jakość. Czyż nie zauważyłeś, że gdy człowiek przestaje wierzyć w Boga, przestaje on także wierzyć w człowieka? Czy zaobserwowałeś, że jeśli pracowałeś dla osoby lub z osobą, która posiadała głęboką wiarę w Chrystusa, zawsze byłeś traktowany z uprzejmością, z miłością bliźniego i postrzegany byłeś jako ktoś równy tej osobie? Nie mógłbyś znaleźć człowieka, który prawdziwie kocha Boga i który jest podły wobec swojego bliźniego.

Czy zauważyłeś, że gdy ludzie tracą wiarę w Boga, stają się samolubni, niemoralni i okrutni? W kosmicznej skali, gdy religijność maleje, wzrasta tyrania; gdy ludzie tracą wiarę w Boskość, tracą też wiarę w ludzkość. Tam, gdzie Bóg jest wyjęty spod prawa, człowiek zostaje zniewolony.

Będziesz mniej myślał o tym, co masz odłożyć, a więcej o tym, co możesz ze sobą zabrać, gdy umrzesz. Twoje buntownicze nastroje ustąpią rezygnacji. Twoja tendencja do zniechęcenia, która wynikała z pychy, stanie się dodatkowym powodem do tego, żebyś rzucił się niczym zranione dziecko w ramiona kochającego Ojca. Przestaniesz być samotnikiem i zaczniesz czerpać siły ze wspólnoty świętych i z Ciała Chrystusa.

Zaczniesz myśleć, że Boża miłość nie jest emocjonalnym paternalizmem, lecz niezmiennym oddaniem dobroci, której poddajesz się nawet wtedy, gdy to boli. Zachowasz pokój nie tylko wtedy, gdy rzeczy będą układać się po twojej myśli, lecz gdy zwrócą się przeciwko tobie, ponieważ - cokolwiek się zdarzy - przyjmiesz to jako wolę Bożą. Będziesz tłumił w sobie wszystkie nieumiarkowane pragnienia, wszystkie zarozumiałe roszczenia, wszelkie haniebne folgowanie sobie, gdyż blokują one drogę do Tego, który jest twoją Drogą, twoją Prawdą i twoim Życiem.

Wiara odpowie na podstawowe problemy w twoim życiu. Dlaczego? Skąd? Dokąd? Jeśli nie masz wiary, jesteś jak człowiek, który stracił swą pamięć i który, będąc zamknięty w ciemnym pokoju, czeka na odzyskanie pamięci. Możesz robić setki rzeczy: bazgrać coś na tapecie, wycinać swoje inicjały na podłodze i malować sufit. Lecz jeśli masz dowiedzieć się, dlaczego tam jesteś i dokąd zmierzasz, będziesz musiał rozszerzyć swój świat ponad przestrzeń i czas. Ten pokój posiada drzwi wyjściowe. Twój rozum może je odnaleźć. Lecz twój rozum nie może stworzyć światła, które zaleje pokój ani nowego świata, do którego się przeniesiesz, świata, który jest pełen znaków na drodze ku Miastu Pokoju i Wiecznej Szczęśliwości z Bogiem.

Wiara zachowa twoją wolność. Żyjesz wciąż w świecie, w którym masz wolność zadawania pytań. O ile nie zbudujesz oporu wobec zorganizowanej propagandy, która coraz bardziej wpada w ręce różowych i czerwonych, staniesz się ofiarą ich praw i ich władzy, której nadrzędnym celem jest odebranie ci twojej wolności.

Nasz Zbawiciel powiedział: "prawda was wyzwoli". Odwracając Jego słowa, oznaczają one, że jeśli nie poznasz Prawdy, będziesz niewolnikiem. Jeśli nie znasz prawdy o dodawaniu i odejmowaniu, nie będziesz wystarczająco wolny, aby prowadzić księgi rachunkowe; jeśli nie wiesz, że zebra ma paski, nie będziesz wystarczająco wolny, aby ją narysować. Jeśli nie znasz prawdy o naturze człowieka, nie będziesz wystarczająco wolny, aby postępować jak człowiek.

Arcybiskup Fulton J. Sheen

 

 

Źródło: www.abpsheen.pl

Sieci społecznościowe

Tagi