Czego bym nauczył młodszą wersję siebie

Czego chciałbyś, aby nauczono cię o finansach osobistych wcześniej, kiedy jeszcze byłeś w szkole, zanim doszedłeś do tego sam w późniejszym życiu? Nikt nigdy mnie nie uczył, jak zaplanować budżet, jak inwestować itd. Sam musiałem dojść do tego, jak zająć się swoimi finansami osobistymi i tworzeniem majątku. Jako młodzieniec, wydawałem na wszystko, co nowe i błyszczące. Rodzice, jako jedyni, powiedzieli mi, żebym oszczędzał, bo „pieniądz jest królem". Uznałem, że mają kręćka. Nie miałem powodu, by im wierzyć – przecież inni mi tego nie mówili. W końcu zrozumiałem, o co chodzi z finansami osobistymi i bogactwem. To w sumie proste, ale wymaga przyłożenia się i zmiany nawyków. Oto moje wskazówki na temat finansów, których udzieliłbym młodszej wersji siebie:

1. Najpierw płać samemu sobie. Innymi słowy, odkładaj ustaloną część każdej wypłaty. Zawsze. To cię zmusi do otwarcia konta oszczędnościowego z myślą o przyszłości i sprawi, że znajdziesz sposoby na zarabianie (czy dorobienie sobie), aby być pewnym, że starczy ci na wydatki.

2. Procent to twój przyjaciel. Pieniądze powinny dla ciebie pracować. Zainwestuj w coś, co da ci więcej, niż w to włożyłeś.

3. „Nigdy" nie kupuj nowości. Zawsze znajdź coś trochę używanego, gdyż spadek wartości nowych rzeczy to twój najgorszy wróg. To dotyczy samochodu, komputera... Odstępstwa od tej reguły mogą się zdarzyć, ale generalnie – przestrzegaj jej.

4. Budżet, budżet, budżet. Zaplanuj go, wyznacz sobie cele i się tego trzymaj.

5. Wykorzystuj do cna swoje zakupy. Niczego nie zmieniaj, chyba że naprawdę trzeba. Zaoszczędzisz fortunę. Tu też, oczywiście, mogą być jakieś wyjątki, ale jak najrzadziej.

6. Nie wynajmuj, nie wypożyczaj. Tylko na własnym. Nie pożałujesz. A co ty byś doradził?

 

 

Na podst. What were some things related to personal finance you wish you were taught earlier on in high school that you only learned later in life?, Anthony Zammit, www.ted.com

Sieci społecznościowe

Tagi