Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn

W większości krajów, kobiety żyją średnio o 5 lat dłużej, niż mężczyźni.

Od zarania ludzkości kobiety łączyły się w grupy, by się chronić i nawzajem wspierać. Są dla siebie pielęgniarkami w czasie choroby, a nawet pomagają sobie w opiece nad dziećmi. Wzmacniają nawzajem swoje poczucie pewności, powierzają sobie sekrety, śmieją się razem i płaczą. Ich ciągłe trajkotanie potrafi doprowadzać mężczyzn do szału, lecz dzięki niemu, czują się ze sobą dobrze. Zgadzamy się z badaniami, według których, kobiety żyją nawet 5 lat dłużej od mężczyzn, gdyż w swoim życiu przejawiają więcej istotnych zachowań społecznych.

Zdaniem Shelley Taylor, neurolożki z Uniwersytetu Kalifornijskiego, „kobiety w sposób bardziej uspołeczniony radzą sobie ze stresem, mężczyźni częściej reagują nań w stylu „walcz lub uciekaj”(...), agresją lub wycofaniem. Jednak agresja lub wycofanie mogą odbić się na fizjologii człowieka, podczas gdy przyjaźń daje nam komfort psychiczny, który łagodzi negatywne efekty stresu. Ta różnica odgrywa rolę, jeśli chodzi o długość życia inną u obu płci”.

Beverly Fehr z Universytetu Manitoby przywołuje przykład nieudanego związku: „Gdy związek miłosny się kończy, kobieta nadal ma inne źródła bliskości – swoich przyjaciół – co również stanowi dla niej wsparcie”. Psycholożka Janice Kiecolt-Glaser z Uniwersytetu Ohio ujmuje to tak: „Kiedy mężczyzna traci swoją główną partnerkę, jest w poważnych tarapatach”. Potwierdzają to nasze własne badania na temat Syndromu Złamanego Serca. U mężczyzn prawdopodobieństwo śmierci z powodu zawodu miłosnego jest o 40% wyższe, niż u kobiet.

Przyjaźń głęboko wpływa na stan zdrowia w przypadku obu płci. Mężczyźni i kobiety, czujący się samotnie, wcześniej umierają, częściej chorują i gorzej radzą sobie ze stresem. Jednak mężczyźni, unikając szkodliwego wpływu samotności na zdrowie, częściej polegają na swoich żonach. Żonaci żyją znacznie dłużej i są dużo zdrowsi, niż wdowcy lub kawalerowie. Mężatki z kolei, są jedynie trochę zdrowsze niż panny czy wdowy. Większość badań potwierdza, że ta różnica między mężczyznami, a kobietami ma związek z koleżeńskim wsparciem, które te drugie otrzymują poza małżeństwem. Mężczyźni również mają dostęp do takiego silnego wsparcia, lecz rzadziej skłonni są na nim polegać.

Wiele kobiet tak opisuje różnicę, jeśli chodzi o relacje z innymi przedstawicielkami swojej płci: „Do kobiety możesz przyjść z otwartym sercem, co nie jest możliwe z żadnym mężczyzną, nawet z mężem”. Wiele również świadczy o tym, że w momentach silnego napięcia emocjonalnego mężczyźni, zdaniem pań, tylko pogarszają sytuację: „Nie wiedzą, kiedy powinni przestać dawać rady” mówi Kiecolt-Glaser, która zajmuje się związkami między przyjaźnią, a zdrowiem. Wsparcie społeczne nazywa ona „najbardziej wiarygodnym, psychologicznym przejawem reakcji odpornościowej, jaki znamy”. Z tym zgodzą się nawet mężczyźni...

 

Na podst. WHY WOMEN LIVE LONGER THAN MEN, Tom LeDuc, World Life Expectancy

 

Zioła o. Zygmunta DŁUGOWIECZNOŚĆ. Suplement diety.

Zastosowanie: Zróżnicowany skład surowców dodatku funkcjonalnego, uzasadnia wielokierunkowość jego działania zapobiegającego procesom przedwczesnego starzenia się. Wynika to z aktywności antyoksydacyjnej (usuwanie wolnych rodników – oczyszczanie organizmu) przypisywanej obecności flawonoidów i antocyjanów w owocach: głogu, aronii i żurawiny, a także witaminy C obecnej również w owocach: rokitnika, aceroli i czarnej porzeczki. Pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych, syntezę kolagenu, tkankę łączną, a co za tym idzie ogólną poprawę krążenia obwodowego to wynik działania wąkroty azjatyckiej (zwanej potocznie zielem długowieczności), owoców aronii i owoców głogu. Ziele melisy działa ogólnie uspokajająco, normalizując czynności układu pokarmowego.

Składniki:  woda, fruktoza, zagęstnik – fosforan diskrobiowy, soki zagęszczone (65°Bx) z: aronii, porzeczki czarnej, ekstrakty wodne z: wąkroty, głogu, żurawiny, rokitnika, wiśni aceroli, aronii, kwas askorbinowy - witamina C, przeciwutleniacz – kwas cytrynowy, ekstrakt wodny z porzeczki czarnej, ekstrakt wodny z melisy.

Sieci społecznościowe

Tagi