Finanse osobiste - źródła wydatków

Na największe trudności z trafnym określeniem wydatków według poszczególnych kategorii natrafimy w dziedzinie wydatków „okazjonalnych”.

Co się na nie składa?

Przede wszystkim część wydatków i zakupów jest dokonywana pod wpływem impulsu, są to tzw. wspaniałe okazje, na których działanie jesteśmy przecież coraz częściej wystawieni nie tylko w punktach sprzedaży. Metody powodujące niekontrolowany wypływ Twojej gotówki są i będą coraz bardziej skuteczne. Jesteśmy „rozpracowani” przez firmy zajmujące się skuteczną reklamą. Odpowiedni wystrój, oświetlenie, muzyka, ułożenie towaru w sklepie sprawiają, że zaczynamy kupować bez zastanowienia.

Najistotniejszą częścią łamigłówki jest zdolność poznania siebie, poznania swojej rodziny, próba powstrzymania się od natychmiastowego zakupu.

Możesz się uchronić przed emocjonalnymi, przypadkowymi decyzjami. Mało tego, możesz na tym poważnie skorzystać. Tylko czy wiesz jak?

 

Czy wiesz, jak najszybciej poznać i zrozumieć wydatki?

Musisz dokładnie je wypunktować, zliczyć, przeanalizować w skali tygodnia, miesiąca, kwartału, roku.

Co będzie jeśli będziesz chciał poznać ich strukturę, zbadać udział swojej rodziny w tych statystykach?

Możesz je rozpisać na kartce, wprowadzić do arkusza kalkulacyjnego. Metod jest wiele. Ile metod, tyle rozbieżności i zapewne różne skuteczność.

Istnieją narzędzia, które są przygotowane specjalnie do takich celów, robią to niemalże automatycznie, przedstawiają czytelne wykresy, ułatwiają poznanie struktury wydatków.

Zastanów się, czy warto poświęcić 5 minut dziennie, aby zaoszczędzić i wykorzystać 20% swoich wydatków. Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

Wiele zamieszania w finansach osobistych powodują nawyki i nieoczekiwane sytuacje związane z wydatkami. Czy zastanawiałeś się, gdzie tak naprawdę podziały się ciężko zarobione pieniądze? Pamiętamy zazwyczaj opłaty bieżące związane z czynszem, kredytem, wodą itd.

Podobnie jak wpływy, powinieneś pogrupować wydatki tak abyś mógł obserwować ich wzrost lub spadek.

Zapisywanie wydatków w sposób uporządkowany, według grup i kategorii powstawania kosztów, dostarczy Ci informacji ułatwiających podejmowanie decyzji w przyszłości. Będziesz mógł obserwować poziom poszczególnych kosztów i wyeliminować złe decyzje.

 

Źródło: Lipiński Marek, Organizowanie i planowanie własnych finansów, wyd. Helion, Gliwice 2009

Marek Lipiński

Autor

Wiodący w Polsce ekspert w dziedzinie finansów osobistych, doświadczony analityk finansowy i znawca rynków inwestycyjnych. Twórca unikalnego oprogramowania dla zarządzania prywatną zamożnością.

Popularny doradca, który zorganizował ponad 50 konferencji dla klientów indywidualnych na temat finansów osobistych i uznany szkoleniowiec dla branży finansowej, który przeszkolił ponad 1500 specjalistów z zakresu rozwiązań finansowych, doradztwa dla klientów i procesu sprzedaży.
Wykładowca wielu uczelni w Polsce.

Absolwent  Szkoły Głównej Handlowej na Wydziale Ekonomika Produkcji, ze specjalizacją Budownictwo i Inwestycje.

Miłośnik książek z dziedziny filozofii,medycyny i ekonomii. Człowiek, który lubi ludzi.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi